avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre procesele petrom si petromservice !!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre procesele petrom si petromservice !!!!

doresc informatii de la cunoscatori in domeniu referitoare la procesele intentate de salariati si fosti salariati din domeniul petrochimiei ,petrolului si gazelor ,cu privire la drepturile salariale prevazute in c.c.m. la nivel de ramura si neacordate salariatilor in anii 2003,2004,2005,2006.Pe scurt este vorba de art 168 al 1din c.c.m. care prevede acordarea unui salariu mediu brut pe ramura cu ocazia pastelui si a craciunului.Pentru anul 2002 s-a incheiat act aditional conf legii 130/ 1996 si sumele au fost introduse in salariu ;actul aditional este valabil doar pentru c.c.m. 2002-2003.In contractele(c.c.m.) urmatoare 2003-2004,2004-2005,2005-2006 s-a pastrat art 168 cu respectivele pervederi,dar nu s-au acordat sumele de bani si nici alt act aditional nu a fost incheiat. Un,, destept ''a observat si a intentat proces castigandu-l . A urmat alte procese (mii), unele pe rol , altele incheiate definitiv si irevocabil in care petrom a fost obligata sa plateasca salariatilorsi fostilor salariati sume de pana la 8600 ron . S-a mai descoperit ca la disponibilizare societatea angajatoare trebuia sa plateasca salariatilor 4-6 salarii functie de vechime.Au fost mintiti ca sumele sant cuprinse in cuantumul ,,ordonantei'',lucru fals deoarece sumele de ordonanta au fost avansate de O.M.V.
nu de petrom.
Salariatii pertromservice (LIVIU LUCA) au fost inselati si mai rau .societatea nu a platit partea de salarii compensatorii mintind ca sant cuprinse in cuantumul ordonantei ,cuantumul a fost mai mic decat cuantumul pe ramura,in plus in timpul activitatii in anul 2004 la negocierea C.C.M. s-a acordat tichete de masa tuturor salariatilor dar s-a scos alimentatia de protectie din sectorul interventie pp-rk. ,alimentatie obligatorie conform legislatiei in vigoare. La preluarea societatii de catre O.M.V.(2007) acestia au sesizat greseala si au acordat salariatilor din santier alimentatia de protectie( plus tichete de masa ca oricarui salariat al societetii) Inca un viitor proces pe rol .
Tot respectul pentru O.M.V.care au venit aici sa faca bani buni (si fac) dar au prioritate 0 salariatul si omul(doar cu ei fac sumele astronomice de euro),in schimb romanii si-au jefuit conationalii ! Sa ma jefuiasca altul dar sa-mi placa si mie !
cosminy_70 a scris:


Sa ma jefuiasca altul dar sa-mi placa si mie !



Intr-adevar ce s-a intamplat la Petrom a fost jaf. Insa informatiile pe care doriti sa leaflatisunt publice, tot ce trebuie sa faceti e sa cautati numerele de dosar pe site-ul portal.just.ro.
Altfel, imi pare rau de romanii care gandesc ca Dvs., probabil ei sunt cauza jafului in primul rand. Noroc cu globalizarea ca altfel vai de noi, nu?
Aveti aici site-ul cu dosarul angajatilor Petrom - Schela Berca, aflat pe rolul instantei Buzau, ref. la primele de Paste si Craciun. Despre cuantumul ordonantei nu stiu deocamdata.

[ link extern ] *

Va recomand sa luati legatura cu sindicatul Petrom si Petromservice. Va lua foarte mult sa cautati pe portal.just.ro, instanta cu instanta...sunt 41 de tribunale:)
a fost un spirit de gluma chestia cu,, jefuitul'' . Nu-mi doresc sa ma jefuiasca nimeni ,sigur nu-mi v-a placea!!!
Daca Liviu Luca a fost lider de sindicat pe ramura va dati seama ce sanse sunt ca sindicatul sa-i sprijine pe petrolisti. De fapt nici nu am auzit sa se fi autosesizat sindicatul cu privire la neacordarea acestor premieri de Paste si Craciun, dar nu-s in tema cu acest subiect. Eu doar am gasit intamplator acest dosar, exact cu 1 ora inainte de a citi topicul si m-am gandit ca poate va sunt de folos. Restul stiu din ziare.
Eu v-am luat gluma ca o parafrazare a "tradare sa fie, dar sa stim si noi" ... sper ca asa ati spus-o :)

Alte discuții în legătură

Care era raspunsul la intrebarea selena67 selena67 Care era raspunsul la intrebarea dnei corneliagugoasa din 9 nov.2009? scuze dar sunt nou inregistrata si inca nu m-am familiarizat. Acesta era mesajul ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare silita onorariu expert Grati Grati Buna seara, Apelez la aceasta modalitate (forum) cu speranta ca mai sunt experti contabili in aceeasi situatie cu mine. Subiectul despre care voi vorbi ... (vezi toată discuția)
Litigii petrom daniela_lucsanda daniela_lucsanda Cu mai mult timp in urma sotul meu s-a implicat in procesele pe care salariatii Petrom le-a inaintat pentru recuperarea unor drepturi banesti.La primele ... (vezi toată discuția)