Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri nerambursabile pentru tineri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri nerambursabile pentru tineri

stiam ca incepand de luna aceasta tinerii pana in 35 de ani puteau sa acceseze fonduri nerambursabile pana la 10 000 euro. are cineva noutati? si imi poate recomanda cineva un consultant pentru proiect? multumesc!
Este publicat pe 9 februari la Monitor oficial ordonanta de urgenta. Ar trebuie sa infiinteze o SRL "XXX, D", adica debutant, scutita de taxe, mai trebuie sa depuneti on line o cerere formuland o plan de afaceri, sa aiba dovada de 50 % de bani care se depune la banca asociata la program, si sa va duci odata ca este prevalid acordul, la AIPPIMM. Consultarea cu acest organism va fi gratuit prin oficine teritoriale. Noroc!.
Puteti accesa fonduri europene daca aveti un proiect viabil, pe care il veti supune aprobarii unei autoritati de management, de pe langa ministerul de resort, in care va incadrati activitatea. In ceea ce priveste consultanta pentru acest gen de proiecte puteti cauta pe google si acolo veti gasi o multitudine de posibilitati, avand sansa de a alege. Incercati initial sa va definitivati tipul de business, pe care doriti sa-l promovati, apoi cautati consultantul si demarati elaborarea proiectului. Oricum, demersurile sunt laborioase, consumatoare de timp si finante. Dar, oricum, succes....:)
@hygia:
Ma bucur ca aveti aceeas ideea ca si eu in ceea ce priveste importanta sociala si economica a acestui program. Dar la norme metodologice draft care sunt prevazute, cred ca banci partener vor fi cele care aleg ei. E foarte interesant structura care vei faci pentru acest program. Am vazut ideea si imi place. Succes!.
alvarolipo a scris:

E foarte interesant structura care vei faci pentru acest program. Am vazut ideea si imi place. Succes!.

Multumim pentru aprecieri si incurajari.

Inca de la demararea acestui program vom incerca sa evidentiem beneficiile unor astfel de servicii de consultanta (sub forma prezentata in interventia anterioara), indiferent de afacere si, in acelasi timp, vom atrage atentia asupra riscurilor la care se expune orice tanar intreprinzator prin demararea unei afaceri noi. Ceea ce dorim sa facem pentru orice deputant este in primul rand sa-l facem constient de faptul ca multe dintre aceste riscuri pot sa fie anticipate, prevenite si/sau contracarate. Multele lectii practice invatate de catre cei care-i vor oferi aceste servicii de consultanta, odata transmise catre acesta, intr-o maniera profesionista, ii vor ghida pasii si il vor ajuta in luarea celor mai bune decizii, creand premisele unei afaceri de succes inca de la inceput.
SC HYGIA CONSULT SRL, Consultant credite si finantari
shana_bts a scris:

stiam ca incepand de luna aceasta tinerii pana in 35 de ani puteau sa acceseze fonduri nerambursabile pana la 10 000 euro. are cineva noutati? si imi poate recomanda cineva un consultant pentru proiect? multumesc!

Limita maxima e 35 ani. Si limita minima care e?