Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... doresc sa parasesc tara impreuna cu baiatul meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

doresc sa parasesc tara impreuna cu baiatul meu

buna ziua
ma numesc sabina suciu si am terminat divortul iar baiatul meu in varsta de 11 ani mi-a fost incredintat mie pentru crestere si educare.Fostul meu sot aare drept de vizita in vacantele copilului.
intrebarea mea este :am nevoie de acorul lui pentru a pleca din tara impreuna cu copilul sau am nevoie de acordul lui?
multumesc!
sabina492005 a scris:

buna ziua
ma numesc sabina suciu si am terminat divortul iar baiatul meu in varsta de 11 ani mi-a fost incredintat mie pentru crestere si educare.Fostul meu sot aare drept de vizita in vacantele copilului.
intrebarea mea este :am nevoie de acorul lui pentru a pleca din tara impreuna cu copilul sau am nevoie de acordul lui?
multumesc!

Daca aveti o hotarare de incredintare a minorului definitiva si irevocabila, nu mai aveti nevoie de acordul tatalui minorului pt. a putea parasi tara impreuna cu acesta.
avluci a scris:

sabina492005 a scris:

buna ziua
ma numesc sabina suciu si am terminat divortul iar baiatul meu in varsta de 11 ani mi-a fost incredintat mie pentru crestere si educare.Fostul meu sot aare drept de vizita in vacantele copilului.
intrebarea mea este :am nevoie de acorul lui pentru a pleca din tara impreuna cu copilul sau am nevoie de acordul lui?
multumesc!

Daca aveti o hotarare de incredintare a minorului definitiva si irevocabila, nu mai aveti nevoie de acordul tatalui minorului pt. a putea parasi tara impreuna cu acesta.

va multumesc!
Este bine insa sa aveti hotararea judecatoreasca irevocabila - legalizata şi investita cu formula executorie - la Dvs. este posibila sa va fie ceruta de organele vamale la punctele de frontiera.
gabriellanik a scris:

Este bine insa sa aveti hotararea judecatoreasca irevocabila - legalizata şi investita cu formula executorie - la Dvs. este posibila sa va fie ceruta de organele vamale la punctele de frontiera.

o sa o am cu mine
multumesc foarte mult ,chiar mi-am luat o piatra de pe inima
..cu o micä completare...atita timp cit plecati in Europa nu aveti nici o problemä,dar dacä plecati pe alt continent se schimbä povestea,puteti vizita färä probleme,dar dacä doriti sä vä stabiliti altä poveste....