Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Judecata in USA . Am nevoie de sfaturi .
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Judecata in USA . Am nevoie de sfaturi .

Buna ziua si respect pentru avocati acestei comuntati care ofera mici sfaturi .
Sunt implicat intrun process .... aceasta este stirea [ link extern ]
pe mine ma gasiti Paun Razvan .

Si problema mea este urmatoarea ce fac ? Ei sunt in state eu in Romania . Nu am propietati pe numele meu . Din cate am inteles nici daca voi avea de acum incolo nu se pot atinge de mine . Asa am inteles eu . Pe acea stire aveti toate detaliile de preferat cineva care sti engleza la un nivel mediu - avansat :stunned: .

Tin sa mentionez ca domeniul este inregistrat in USA deci asta ar fi cam singura chestie care ar putea sa imi ia . In schimb serverul este in Germania in curand in Olanda din cate stiu sunt mai protejat din punct de vedere legal acolo .

Pentru cei care nu prea le au cu engleza am sa le rezumez ideea .

Jane Doe sa cunoscut cu unu Fry pe internet ea avand la vremea respectiva 15 ani si el 18 ani . Fata a venit din alt stat in statul in care locuia FRY acestia au facut relatii sexuale iar Fry a facut poze cu data cand sa intamplat si cu ea facand sex oral ea fiind cu ochi in camera deci era constienta . Poza a devenit virala si bineinteles a ajuns si pe site-ul meu pe care am postato dupa aparitie si dupa idee avand dupa parerea mea 18-20 de ani . Procesul este intentat in statul Orlando USA din cate am inteles este civil procesul . Iar federal impotriva lu Fry . Ea vrea doar daune morale si de umilire de la operatori de website-uri .

Ce trebuie sa fac in situatia asta . Nu am bani sa le dau chiar nu am . Daca as fi avut le-as da doar sa scap de ei . Ce fac in aceasta situatie ? Poate sa mi se intample ceva ? Inafara de denigrarea care mi se aduce prin aceasta stire ?
SpiryMedia, utilizator
in situatia in care nu aveti bunuri care pot fi executate silit, doar sa aplice o sanctiune site-ului sau sa-l inchida (dar mai greu). ramane de vazut cum se vor judeca si ceilalti si se va crea un precedent (favorabil sau nu ).
Multumesc pentru raspuns .
De asemenea astept si alte pareri despre aceasta situatie .
Inca o intrebare . Procesul se poate muta in Romania ? Sau pur si simplu ....nu se intampla nimic . Se judeca acolo si ramane acolo ?!
cel mai probabil se va judeca doar in SUA.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru punctul de vedere exprimat .
Deci pentru ei ar insemna o mare complicatie .
Ceea ce ar fi extrem de greu .
Daca avocatul ....acuzati ma contacteaza ar trebui sa ii spun ceva ?
Chestile astea ma panicheaza si cel mai urat e cand nu ai bani de un avocat .
Si daca se poate si alte pareri despre acest caz si ce ar trebui sa fac ? sau la ce ar trebui sa ma astept .

Orice raspuns de la orice tip de avocat imi poate fi de folos . Dintr-o situatie de genul acesta se poate scapa fara bani luati si basma curata dupa legislatia Romaniei ? Asta da intrebare grea :)) . Stiu ca e un subiect foarte greu pentru multi avocati pentru ca este o zona de experiza rara . Dar ar fi de folos inca odata ma repet orice raspuns ! Le analizez pe toate , vad care sunt mai complexe le compar si vad printre randuri . Va multumesc
SpiryMedia, utilizator