Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lumini de intalnire OBLIGATORIU sau NU in localitate, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lumini de intalnire OBLIGATORIU sau NU in localitate, pe traseul unui drum european?

Dragi forumisti,

Problema mea este urmatoarea: am capatat 2 puncte penalizare pentru conducerea autoturismului fara lumini de intalnire pe un drum european pe raza unui orasel. Am depus contestatie.
Semanlizarea acestui drum european este total deficitara: drumul traverseza orasul, la una din intrari are placuta verde, la cealalta intrare nu are, la nici unadin iesirile acestu orasel nu exista placuta informativa verde cu drumul european.
Agentu' facea vinatoarea doar dinspre directia in care exista placuta. Daca facea pe sensul celalalt evident era contestat pentru lipsa indicatorului de informare.
Cum as putea sustine contestatia?
unudepenet a scris:

Dragi forumisti,

Problema mea este urmatoarea: am capatat 2 puncte penalizare pentru conducerea autoturismului fara lumini de intalnire pe un drum european pe raza unui orasel. Am depus contestatie.
Semanlizarea acestui drum european este total deficitara: drumul traverseza orasul, la una din intrari are placuta verde, la cealalta intrare nu are, la nici unadin iesirile acestu orasel nu exista placuta informativa verde cu drumul european.
Agentu' facea vinatoarea doar dinspre directia in care exista placuta. Daca facea pe sensul celalalt evident era contestat pentru lipsa indicatorului de informare.
Cum as putea sustine contestatia?

Care erau conditiile meteo in respectivul moment?
Era ora 9.00, zi insorita.
Nu ma incadram in conditiile obligatorii de folosire a luminilor de intilnire in localitate (nu ploua torential, nu ningea, nu era ceata)
unudepenet, utilizator
unudepenet a scris:

Dragi forumisti,

Problema mea este urmatoarea: am capatat 2 puncte penalizare pentru conducerea autoturismului fara lumini de intalnire pe un drum european pe raza unui orasel. Am depus contestatie.
Semanlizarea acestui drum european este total deficitara: drumul traverseza orasul, la una din intrari are placuta verde, la cealalta intrare nu are, la nici unadin iesirile acestu orasel nu exista placuta informativa verde cu drumul european.
Agentu' facea vinatoarea doar dinspre directia in care exista placuta. Daca facea pe sensul celalalt evident era contestat pentru lipsa indicatorului de informare.
Cum as putea sustine contestatia?

Conform OUG 195 in circulaţia pe autostrăzi, pe drumurile expres şi pe cele naţionale europene (E) conducătorii de autovehicule sunt obligaţi să folosească şi în timpul zilei luminile de întâlnire. Portiunile din drum ce traverseaya localitatile, cu exceptia municipiilor, fac parte din drumul national sau european si sunt administrate de catre Compania de Autostrayi si Drumuri Nationale. Conform acestei prevederi regulamentare in toate cayurile in care se circula, in interiorul localitatilor, pe o strada ce face parte dintr-un drum european (traseul de tranzit al localitatii) trebuie aprinse luminile de intalnire. Asa ca nu vad vreun argument in vederea contestarii, mai ales ca politistul se afla in zona in care exista placa informativa cu numărul drumului european.

Personal nu am inteles dece pentru drumurile nationale europene exista aceasta obligatie, iar pentru drumurile nationale ne-europene nu. Poate ma lamureste cineva. Multumesc
Conform OUG 195 in circulaţia pe autostrăzi, pe drumurile expres şi pe cele naţionale europene (E) conducătorii de autovehicule sunt obligaţi să folosească şi în timpul zilei luminile de întâlnire.
CORECT

Portiunile din drum ce traverseaza localitatile, cu exceptia municipiilor, fac parte din drumul national sau european si sunt administrate de catre Compania de Autostrazi si Drumuri Nationale.
AICI NU AM GASIT CEVA CARE SA PRECIZEZE MUNICIPII
IN ORDONANŢA Nr. 43 din 28 august 1997 Republicată privind regimul drumurilor scrie doar dspre LOCALITATI:
"ART. 11
Drumurile naţionale, judeţene şi comunale îşi păstrează categoria funcţională din care fac parte, fiind considerate continue în traversarea localităţilor, servind totodată şi ca străzi. Modificarea traseelor acestora în traversarea localităţilor se poate face numai cu acordul administratorului drumului respectiv, în concordanţă cu planul urbanistic aprobat. în cazul drumurilor de interes naţional se va obţine şi acordul Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului."

Conform acestei prevederi regulamentare in toate cazurile in care se circula, in interiorul localitatilor, pe o strada ce face parte dintr-un drum european (traseul de tranzit al localitatii) trebuie aprinse luminile de intalnire. Asa ca nu vad vreun argument in vederea contestarii, mai ales ca politistul se afla in zona in care exista placa informativa cu numărul drumului european.

AICI E PROBLEMA: INFORMAREA PARTICIPANTILOR LA TRAFIC (INDICATOARE).
In momentul in care am iesit de pe traseul drumului national pe o strada laterala, la revenire nu exista nici un indicator! Singurul indicator (verde Exx) este la una din intrarile in oras. In rest nimic!

Si acum o saptamina am traversat localitatea (orasul, mun icipiul) ROMAN. Pe toate indicatoarele (cu distante, cele cu drum cu prioritate, la trecerile de pietoni) erau placute verzi cu E85.
OARE DUPA CE REGLEMENTARI IN VIGOARE CEI DIN ROMAN AU MONTAT CEL PUTIN 30 PLACUTE VERZI CU E85 pe o distanta de 3 km (in centrul orasului) si ALTII AU MONTAT O SINGURA PLACUTA la intrarea in oras si apoi nimic pe 6 km?
ContSters20980, utilizator
unudepenet a scris:

Dragi forumisti,

Problema mea este urmatoarea: am capatat 2 puncte penalizare pentru conducerea autoturismului fara lumini de intalnire pe un drum european pe raza unui orasel. Am depus contestatie.
Semanlizarea acestui drum european este total deficitara: drumul traverseza orasul, la una din intrari are placuta verde, la cealalta intrare nu are, la nici unadin iesirile acestu orasel nu exista placuta informativa verde cu drumul european.
Agentu' facea vinatoarea doar dinspre directia in care exista placuta. Daca facea pe sensul celalalt evident era contestat pentru lipsa indicatorului de informare.
Cum as putea sustine contestatia?

Instalarea indicatoarelor rutiere se face de catre administratorului drumului. In urma cu cativa ani am discutat cu o persoana competenta din cadrul Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Brasov care mi-a spus cele relatate de mine mai inainte. Deci, portiunile din localitati fac parte din drumul european si sunt administrate fie de compania de autostrazi si drumuri naţionale, fie de consiliile locale.
In municipiul Brasov si cred ca si in alte municipii problema traseului de traversare a localitatii este intr-o ceata densa. Daca pentru autovehicule grele traseul este stabilit si indicat prin indicatoare de interzicere a accesului pe anumite strazi la autoturisme este o perfecta neclaritate. In acest municipiu am vazut numai indicatoare rosii (DN1, DN11, DN13, etc). DN1 este drum european.
Regulamentul privind circulatia pe drumurile publice prevede in mod expres ca atunci când indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate împreunã cu indicatorul ce anuntã intrarea într-o localitate, semnificatia lor este valabilã pe drumul respectiv pânã la întâlnirea indicatorului “Iesire din localitate“, cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel. Prin urmare, aceasta prevedere nu se refera la indicatorul cu numarul drumului european montat alaturi de cel ce anunta intrarea in respectiva localitate.
Dupa parerea mea, contestatia are sanse mari de castig. Dar nu sigure din cauza ca sunt in Romania
SUCCES!!!!!!!!!!!!!!!!