avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul retineri concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul retineri concedii medicale

Am o persoana care a intrat pe 01.02.2011 in concediu de sarcina si lauzie. Ce retineri ii calculez si care este baza la care aplic aceste retineri?
Cel mai recent răspuns: alynoutza , utilizator 10:21, 27 Iunie 2011
Salariul brut pe ultimile sase luni raportat la zilele lucrate efectiv in ultimile sase luni.
Plafonat la 8040.

Se retine doar pensii angajat, angajator si fond risc..


Se retin urmatoarele:
- CAS angajat: 708 lei x 10.5% = 74 lei
- CAS angajator: 708 lei x 20.8% = 147 lei
- fond risc: 670 lei x procentul in functie de CAEN

708 lei reprezinta 35% din salariul mediu /economie stabilit pentru anul 2011
buna seara!Am salariat cu concediul medical,plata 100%(cod 14).Am inteles cum se retine cas -ul ,fd.risc.
1.La acest cod 14,plata 100%,se opreste si impozit?Mentionez ca este continuare,plata facandu-se numai din FNUSS
2.Suma primita de salariat va fi diferita,in functie da cate zile lucratoare are concediul medical?(media am pastrat-o ,deoarece a avut continuitate,pe acelasi cod 14)?
O seara buna!
1. Nu se retine impozit.
2. Da, valoarea indemnizatiei difera in functie de cate zile lucratoare are medicalul. Daca certificatele medicale sunt "in continuare" se pastreaza media zilnica.
Buna seara!Va multumesc pentru raspuns.Mai am o intrebare:incepand cu data de 01.03.2011,salariul d-nei cu concediul medical ,cod 14,se va mari.(aceasta majorare este pentru toti angajatii).Concediile medicale,prin prisma bolii de care sufera d-na,vor fi in continuare.Ii pastrez aceiasi medie sau o refac,tinand cont de marirea salariului?

Alte discuții în legătură

Calcul contributii concediu medical 2011 ID CONT STRATEGY SRL ID CONT STRATEGY SRL Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati putin cu calculul concediului medical si al contributiilor aferente acestuia. Am concediu medical pe perioada 03 - 31 ... (vezi toată discuția)
Fiscalitate - concediu medical cod 14 cod boala 111 alexandruteutisan alexandruteutisan Va rog sa ma ajutati , cum se calculeaza CM cod 14 . Sant in concediu medical din 5 dec 2016 am avut salar 1250 si dupa marire am 1 500 ce retineri are ... (vezi toată discuția)
Cas concedii medicale camicami camicami Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula contributia pentru pensie in 2011 atat angajat cat si angajator, pentru concedii medicale,avand in vedere plafonarea si ... (vezi toată discuția)