Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul retineri concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul retineri concedii medicale

Am o persoana care a intrat pe 01.02.2011 in concediu de sarcina si lauzie. Ce retineri ii calculez si care este baza la care aplic aceste retineri?
Salariul brut pe ultimile sase luni raportat la zilele lucrate efectiv in ultimile sase luni.
Plafonat la 8040.

Se retine doar pensii angajat, angajator si fond risc..

Se retin urmatoarele:
- CAS angajat: 708 lei x 10.5% = 74 lei
- CAS angajator: 708 lei x 20.8% = 147 lei
- fond risc: 670 lei x procentul in functie de CAEN

708 lei reprezinta 35% din salariul mediu /economie stabilit pentru anul 2011
buna seara!Am salariat cu concediul medical,plata 100%(cod 14).Am inteles cum se retine cas -ul ,fd.risc.
1.La acest cod 14,plata 100%,se opreste si impozit?Mentionez ca este continuare,plata facandu-se numai din FNUSS
2.Suma primita de salariat va fi diferita,in functie da cate zile lucratoare are concediul medical?(media am pastrat-o ,deoarece a avut continuitate,pe acelasi cod 14)?
O seara buna!
1. Nu se retine impozit.
2. Da, valoarea indemnizatiei difera in functie de cate zile lucratoare are medicalul. Daca certificatele medicale sunt "in continuare" se pastreaza media zilnica.
Buna seara!Va multumesc pentru raspuns.Mai am o intrebare:incepand cu data de 01.03.2011,salariul d-nei cu concediul medical ,cod 14,se va mari.(aceasta majorare este pentru toti angajatii).Concediile medicale,prin prisma bolii de care sufera d-na,vor fi in continuare.Ii pastrez aceiasi medie sau o refac,tinand cont de marirea salariului?