Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean olandez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean olandez

Pot angaja cu contract de munca un cetatean olandez care are rezidenta in Romania?
da.. fara probleme
dar trebuie sa i faceti si permis de munca
Din cate stiu, Olanda este membra UE.
In acest caz, puteti sa il angajati fara permis de munca.
Dupa intocmirea contractului de munca trebuie sa mearga cu un exemplar, in original, la Oficiul Roman de Imigrari pentru a obtine cod numeric personal.
mariai a scris:

Pot angaja cu contract de munca un cetatean olandez care are rezidenta in Romania?

Da, se poate angaja....avand in vedere ca este cetatean al unui stat membru UE si ca este rezident in tara acesta poate fi angajat fara a avea nevoie de autorizatie de munca.
sigur se poate pentru ca stiu ca era o lege ( nu mai stiu exact legea) care spunea ca tarile care impun restricti Romaniei la munca si noi la randul nostru impunem restricti pentru cetateni tari respective si nu puteai face angajarea fara permisul de munca.
Legislatia aplicabila este OUG nr.56/2007 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României