avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conditiile , obligatiile si drepturile actuale in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conditiile , obligatiile si drepturile actuale in contractul de colaborare in cazul angajarii unei pers. cu studii superioare

Buna ziua! Suntem o firma noua si avem cateva probleme pt. inceput.
Dorim sa angajam o persoana cu studii superioare, sa alocam max.1500 ron
si in acest sens ne- am gandit la un contract de colaborare .
Va rugam sa ne spuneti care sunt demersurile, documentele si obligatiile noastre financiare la angajarea acestuia.
Sutem interesati si de procentele aferente sanatatii, somajului etc., cum si cine le plateste.
Persoana are acces la actul medical prin asigurarea in baza colaborarii?
Exista diferente in favoarea intereselor noastre, intre acest tip de contract si o angajare cu carte de munca?.
Pentru noi este important sa alocam numai 1500 ron la aceasta angajare si in acest sens daca aveti si alta idee , asteptam cu nerabdare un sfat de la persoane competente in domeniu.Va multumim.
.

Alte discuții în legătură

Cuantumul contributiilor catre bugetul de stat in cazul angajatului cu studii superioare Cristina I. Cristina I. Buna dimineata. As dori sa stiu care este suma ce trebuie platita catre stat pentru un angajat cu studii superioare ce profeseaza in domeniul pentru care ... (vezi toată discuția)
Substituire - conditii oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Va rog sa ne dati un sfat cum am putea sa rezolvam urmatoarea situatie: - juristul nostru este internat in spital, iar institutia noastra ... (vezi toată discuția)
Institutie publica-salarii preferentiale Tezeus Tezeus Sunt salariat la o institutie publica (suntem un cor de aprox 30 persoane.)si acum mai bine de 2 ani am facut o cerere pentru completarea cartii de munca...nu ... (vezi toată discuția)