Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... dizolvare societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

dizolvare societate

se mai pot recupera creantele de la o societate dizolvata? acum am aflat ca o societate care datoreaza o suma de bani societatii mele, a fost dizolvata acum 5 luni...insa nu m-a anuntat nimeni..cum mai pot recupera creanta daca tribunalul la care se afla pe rol a dat solutia: " admite cererea, dispune dizolvarea societatii " ?
#-o din pacate acest lucru se intampla destul de frecvent. Este imposibil intrucat societatea respectiva a fost dizolvata, orice eventuale bunuri detinute au fost cu siguranta scoase la vanzare.
si asta ce inseamna , ca am primit tzeapa asa pe romaneste spus si niciodata nu o sa mai pot recupera creanta, sub nicio forma?
Dizolvarea debitorului dvs. nu vă împiedică să vă recuperaţi creanţa. Puteţi să vă folosiţi de aceleaşi instrumente pe care le puteaţi folosi şi anterior dizolvării debitorului.
Amila, utilizator
Dizolvarea deschide procedura lichidarii societatii comerciale. Vedeti art. 227 si urmatoarele din Legea 31/1990. Va sugerez sa solicitati de la Registrul Comertului informatii despre firma in cauza si in functie de acestea veti stabili calea de recuperare sau nu a creantei.
Bafta!

tribunalul la care se afla pe rol a dat solutia: " admite cererea, dispune dizolvarea societatii " ?

O societate comerciala are personalitate juridica pana la radiere !
Va recomand sa cereti la ORC numirea unui lichidator in conformitate cu art 237 din lege 31/1990 dupa termenul de 4 luni