Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Post de conducere si ANFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Post de conducere si ANFP

Am inteles ca mai nou ANFPul organizeaza examenul pentru posturile de conducere.
Intrebarea mea este :pentru postul de sef birou -prin promovare a persoanei in cadrul aceluiasi serviciu-se prezinta cei de la ANFP personal sau examenul poate fii organizat de catre primar prin numitea unei comisii din interiorul unitatii?
Multumesc!
a.n.f.p -ul organizeaza.
Si se prezinta cei de la ANFP Bucuresti la primarie ?
Nu. Atat promovarile pe functii de conducere cat si ocuparea functiilor vacante de conducere se tin la Bucuresti .
Vezi art.58 din 188/1999 actualizata .
Sa inteleg ca persoana trebuie sa mearga la Bucuresti ?
Fiind vorba de o promovare in cadrul aceluiasi serviciu,se presupune ca functionarul chiar desfasoara activitatea respectiva sau stie despre ce este vorba,de ce nu se organizeaza un examen pe plan local,vorbind de o functie de sef birou,primarul nu poate organiza?Nu vorbim de o recrutare.