Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fara a poseda permis si fiind sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fara a poseda permis si fiind sub influenta alcoolului

buna am si eu o intrebare. am condus fara a poseda permis de conducere, sub influenta alcoolului am intrat intr-un copac, avand o alcoolemie de 1.27mg in sange. fiind la prima abatere si ne avand cazier la ce sanctiuni ma pot astepta si aprox la ce amenda. acuma 3 ani am facut scoala de soferi. acest lucru ma ajuta la ceva? Va multumesc
Cel mai sigur vi se va intocmi dosar penal.Fiind vora despre doua infractiuni aflate in concurs real, pentru fiecare dintre ele se va stabili o pedeapsa, aplicandu-se cea mai mare dintre ele.La individualizarea pedepsei se va tine cont de circumstantele , dupa caz, atenuante si/sau agravante, printre care si de lipsa sau existenta antecedentelor penale.Daca pedeapsa rezultanta nu va depasi 2 ani, este posibila suspendarea conditionata a executarui pedepsei., conform art. 81 alin 2 Cod penal.
ContSters181996, utilizator
nu stiu cat va ajuta ca ati facut scoala de soferi, cat nu aveti permis.
veti fi condamnat, in cel mai fericit caz, cu suspendare. veti avea cazier
avand in veder conditiile pot primi inchisoare fara suspendare?
Nu , faptul ca ati urmat cursurile scolii de soferi nu poate influenta cu nimic cuantumul pedepsei.Pedeaspa cu executare s-ar putea aplica doar in cazul in care cuantumul pedepselor contopite va depasi 2 ani, asa cum am precizat anterior.
Va multumesc