avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Au voie sã mã amendeze dacã fac blitzuri pe ºosea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Au voie sã mã amendeze dacã fac blitzuri pe ºosea?

dacă avertizez ceilalți șoferi,că e radar de exemplu?
că de fiecare dată fac chestia asta, și imi prinde bine şi mie cănd mă avertizează ceilalţi
nu vad de ce sa te amendeze...poate doar in cazul in care ceilalti participanti la trafic ar fi deranjati vizual sau stiu eu, dar nu cred ca este cazul
apoi radarele nu sunt ascunse, se informeaza chiar si in presa despre ele...
totusi nu faci blitz chiar in dreptul politiei :)
dar totuşi poate să mă observe,de ex vine încă un poliţist din faţă,şi am auzit că există ceva lege privind chestia asta
nu cred ca exista un articol prin care sa fie interzisa avertizarea asta...
se intampla sa fie 2 masini in cascada, pe mine ma oprit urmatorul dupa radar si ma intrebat daca am "probleme cu luminile" (mai mult in gluma) actele erau ok, si am plecat.
Subiect: Au voie să mă amendeze dacă fac blitzuri pe şosea?

Chiar ai fost amendat din aceasta cauza sau intrebarea era retorica?
nu am fost amendat,numai vreau sa stiu daca au voie sau nu..apropo, am vazut un filmulet pe youtube,unde o femeie a fost oprit pt k facea blitzuri

Alte discuții în legătură

Radar noaptea rize rize Buna ziua! Cam acum o luna mergeam vineri seara pe Bv. Dimitrie Cantemir (intre Unirii si Tineretului, chiar dupa Budapesta) dinspre Unirii, si [b]cred[/b] ca ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru radar in localitate fara panou de semnalizare deric deric Buna ziua, Am fost surprins de un echipaj de politie cu radar nou pe o portiune de drum proaspat asfaltata aflata intr-o localiatate, circuland cu viteza de ... (vezi toată discuția)