Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Va rog frumos: Pentru o persoana de sex feminin, nascuta in data de 26 septembrie 1955, care implineste anul acesta varsta de 56 ani, iar in luna iunie 2011 acumuleaza 37 ani de cotizare in conditii normale de munca, va rog daca se poate detalii de iesire la pensie anticipata si cu ce procent de penalizare i se calculeaza pensie avand in vedere ca persoana respectiva are peste limita normala de cotizare inca 7 si 2 luni, stiind faptul ca pentru pensia anticipata se aplica penalizare de 45% la calculul pensiei.
Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni.Anticipat sau anticipat partial la 55 de ani si 2 luni.Conditia de stagiu pentru anticipat fara penalizare este de 38 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat partial conditia de stagiu este de 30 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.Daca conditia de 38 de ani si 2 luni nu este indeplinita,penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare indiferent de numarul anilor si lunilor cu care s-a depasit stagiul complet de 30 de ani si 2 luni.Daca luam ca punct de referinta varsta de 56 de ani(26 septembrie 2011)atunci penalizarea va fi de 37,5% pe toata durata celor 50 de luni de anticipare(60 de ani si 2 .luni-56 de ani).
Multumesc frumos de raspuns!
Buna ziua,
Intervin si eu cu o intrebare.
Pentru o femeie nascuta pe data de 21.05.1956, cu o vechime in munca de 39 de ani ( calculati cu gr 1 si 2), la ce varsta va iesi la pensie.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi buna!
N.Giulia, utilizator
Precizati anii de grupe(numarul lor)pentru a sti de ce reducere beneficiaza.
5 ani, 11 luni, 1 zi -gr 1,
14 ani 4 luni si 6 zile la gr2
11 ani, o luna si 14 zile gr 3
31 ani, 4 luni si 21 de zile - ani munca
cumulat cu tot cu grupe, 39 de ani
Multumesc!