avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... noua taxa de poluare!!!!!!!!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

noua taxa de poluare!!!!!!!!

am cumparat o masina adusa din Germania cu 2200 euro,este din1998,Opel Astra si aflu ca trebuie sa platesc 1412 euro taxa adica atat cat a costat ea in Germania!!!!Cu alte taxe ajung la 1600euro!!!este Euro 2 ,de fapt D3,cu noxe reduse si TUV facut in Germania in ziua cumpararii...Nu am banii respectivi,mi se pare un abuz ...CE POT FACE?????X-(X-(
Cel mai recent răspuns: ContSters92635 , utilizator 12:20, 8 Martie 2010
deocamdata, doar atat! X-(#-o
Taxa pe poluare pentru autovehicule ce se inmatriculeaza dupa 1 iulie 2008 este stabilita prin Ordonanta de urgenta a Guvernului - O.U.G. nr.50/2008 .

Norma de poluare este cea stabilita prin:
- Regulamentul CE 715/2007 pentru Euro 5
- Directivele 98/69/CE si 2002/80/CE pentru Euro 4
- Directiva 98/69/CE pentru Euro 3
- Directivele 94/12/CE si 96/69/CE pentru Euro 2
- Directivele 91/441/CEE si 93/59/CEE pentru Euro 1
Buna ziua
Am adus si eu un BMW 316i din 08/1992.Are in actele germane trecut Euro 2.Din fabrica are Euro1,dar in germania a fost schimbat ,catalizatorul ,am acte pe el cu testele de fum de la TUV ,si asa imi apare Euro 2.Am fost si la un ITP,care masoara fumul ,si inginerul mi-a zis ca se incadreaza in limitele Euro2,Saptamana viitoare merg la RAR ,ca vreau sa o inscriu,si intrebarea mea este daca exista riscul sa imi treaca Euro 1 ,si bineinteles platesc si taxa mai mare ?
Va multumesc foarte mult pentru informatie:):)
Daca aveti acte pe Euro2 , nu are cum sa va treaca pe Euro1.
Daca masina cumparata din strainatate nu are emisiile de CO2 in cartea tehnica, puteti accepta taxa mai mare propusa de stat sau puteti cere o taxa mai mica dupa ce aflati de la Registrul Auto cat CO2 emite masina dvs.
Ultima modificare: Marți, 8 Iulie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns,miercuri dupa ce trec de RAR ,am sa va comunic ,daca am intampinat greutati:)

Alte discuții în legătură

Vreau sa dau in judecata rar Ovidiumtm Ovidiumtm Am o problema daca ma poate sfatui cineva,vreau sa dau in judecata Registru Auto roman,deoarece am achizitionat o masina marca bmw cu norma de poluare Euro2 si ... (vezi toată discuția)
Recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile co2 la euro2 alinel alinel am depus le trezorerie o cerere dupa multe insistente a fost primita si am cerut recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile CO2 facute in ... (vezi toată discuția)
Recunoastere acte emise de autoritati europene raduburcea raduburcea Exista vreo lege sau vreo directiva a CE prin care un stat membru trebuie sa recunoasca un act emis de autoritatile unui alt stat membru UE? (vezi toată discuția)