avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Au voie agentii de paza si protectie la perchezitie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Au voie agentii de paza si protectie la perchezitie corporala?

Buna ziua am cateva intrebari care as dori,daca se poate sa imi raspundeti.Locuiesc vis-a-vis de unul dintre lanturile de supermarketur Kaufland, vizitez magazinul minim de 2 ori pe zi, de 4 ori firma de paza care supravecheaza magazinul m-au oprit cerandu-mi bonul de casa si solicitandu-mi sa le arat ce am in geanta de asemenea si prietenei mele.De fiecare data eram impreuna cu ea la cumparaturi cand am fost oprite si controlate spunandu-ne ca este un control de rutina.Specific ca la intrarea in supermarket este afisat regulamentul, un anumit punct suna in felul urmator:"persoanele care par dubioase sau au comportament dubios pot fi supuse controlului ...".Pana aici totul este ok, insa ultima data,14 mai 2011 ne-au oprit la iesirea din magazin si ne-au dus la cabina am intrebat pentru ce si au zis ca vorbim la cabina erau 2 barbati si 1 femeie.Au verificat bonul de casa si apoi m-au acuzat sa scot"bicul" initial nu am inteles ce este ala bic,apoi m-au acuzat ca am fost filmata si vazuta pe camere cum ca as fi desfacut un aparat de ras si am aruncat ambalajul.Domni au iesit iar femeia m-a perchezitionat pana la piele am ramas doar in chiloti!Are legal dreptul doamna angajata la firma de paza sa ma perchezitioneze corporal?Din cate stiu art 100 din codul de procedura penala zice altceva, in acele momenete am fost foarte "blocata", iritata, si m-am simtit jignita.Evident ca eu nu am furat nimic si nu au gasit asupra mea nici un element justificativ care sa pretinda ca as fi furat ceva.Dupa ce m-am imbracat am cerut sa-mi aduca ambalajul care ei spuneau ca eu l-am aruncat prin magazin, au zis ca nu au de unde sa stie si le-am raspuns sa se uite pe camera insa nu au zis nimic.Marea mea suparare si furie este urmatoarea:le-am cerut sa-mi arate filmarea din care reiese ca eu asi fi sustras acel aparat de ras insa ei au raspuns ca nu au cum sa-mi arate ,ca au vazut ei, si daca doresc acest lucru este posibil doar daca vin cu un avocat.Eu sunt studenta la drept insa nu cunosc procedura aceasta. Ce ar trebui eu sa fac acum avand in vedere ca a reiesit faptul ca nu am furat nimic si m-au lasat sa plec fara nici o solicitare din partea lor sa le dau datele personale, asta in contextul in care de la bun inceput mi sau adresat"Scoate bicu!"
fiind convinsi ca sunt o infractoare.Ce pot face in sensul asta?Cui ma pot adresa pentru abuzurile astea?Oamenii astia nu fac nimic decat abuz in servicu.Ce sa fac pe viitor daca se mai intampla astfel de incidente?De fiecare data am vorbit frumos fara sa intru in conflicte scandaluase sau sa-i jignesc sau sa vorbesc urat cu dansii.Va rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez?Exista posibilitatea sa solicit vizionarea filmari respective atata timp cat sunt acuzata de furt, banuita cand se constata clar ca sunt nevinovata.Daca am acest drept cui ma pot sesiza pentru abuzul facut. Va multumesc.
pentru inceput sesizati conducerea unitatii comerciale, a firmei de paza si depuneti plingere pentru savirsirea infractiunii de abuz.
angajati-va un avocat, mergeti impreuna cu el la supermarket si cereti filmarea apoi daca nu vor fi gasite secventele sa va explice in scris din ce motive sunteti considerata persoana dubioasa si foarte des perchezitionata.
in aceste conditii dupa ce strangeti probe, cred ca puteti da in judecata lantul de magazine si sa cereti daune morale pentru prejudiciul adus imaginii dvs...in conditiile in care dvs va stiti absolut curata si puteti demonstra ca sunteti studenta la o facultate de drept si urmeaza sa profesati drept - indiferent ca jurist, avocat sau magistrat...profesii care presupun sa aveti un cazier curat si o imagine nevatamata.

Dvs in primul rand nu trebuia sa va lasati perchezitionata de agentul de paza.!...Agentii de paza nu au dreptul de a va umbla nici in poseta, darmite de a va face perchezitie pana la piele :O...Daca voiau sa va perchezitioneze trebuiau sa cheme politia....daca nu voiau sa o cheme o puteatzi face chiar dvs .....In momentul in care veneau cei de la politie, daca va perchezitionau si nu gaseau nici un bun asupra dvs puteati sa depuneti o plangere impotriva agentului/agentilor de paza pt abuz iar ulterior sa-i datzi in judecata

Ce pot sa va sfatuiesc este sa nu-i lasati sa scape chiar asa usor, nu de alta dar, daca dvs ii lasati, altii ii lasa ajung, daca nu cumva au ajuns, de o nesimtire crasa ...Eu zic totusi ca nu-i prea tarziu sa le faceti agentilor o plangere acum la politie....sau macar incercati...nu aveti nimic de pierdut.....nu va mai cheltuiti banii cu avocati ca si asa nu au cu ce va ajuta!...nicio firma de paza sau hipermarket nu arata probele video unui avocat :P...un avocat nu are absolut nicio putere..in schimb cand vine vb de un politist sau procuror se schimba placa :P




Nu , nu au acest drept.
Formulati plangere penala impotriva acestora pentru infractiunile de abuz in serviciu si daca este cazul , pentru cea de lipsire de libertate.
Recomandabila , in limita posibilitatilor financiare , este angajarea unui avocat.
Acesti baieti se cred "mici Dumnezei" si merita sanctionati , dar mai ales , patronii firmelor care sunt de cele mai multe ori fosti ofiteri si" lucreaza impreuna" cu unii politisti.
totusi nu inteleg daca vreun paznic al vreunui magazin comercial ar avea dreptul sa controleze o persoana care ;li se pare dubioasa.asta se face doar in prezenta politiei,din cate stiu.am si eu un caz in care paznicul a vrut sa ma cotroleze si eu nu am vrut pentru ca nu am luat nimik din acel magazin si eram cu constiinta impacata si m-am gandit ca nu ar avea nici un motiv sa ma controleze.dar uite ca din cauza asta am intrat la talharie,e aiurea legea.si tin sa iti precizez ca am asteptat si politia care nu a gasit nimik asupra mea.si paznicu ala e foarte recalcitrant.cu multa lume se comporta urat...........deci paznici sunt niste "mici dumnezei" se cred autoputernici.ar fi bine daca vreo cativa paznici sa fie dati in tribunal si sa se mediatizeze cazul si apoi ar sti lumea cum se procedeaza.sunt sigur ca sunt zilnic persoane care sunt abuzate de acesti paznici.

Alte discuții în legătură

Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial ... cris2d2 cris2d2 Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial este acostata de paznic la iesire si somata sa-i arate continutul bagajului (sau este ... (vezi toată discuția)
Acuzație penală (furt din supermarket) pe nedrept Ioannaaa Ioannaaa Bună ziua! Am și eu o problemã și aș dori să îmi cunosc mai bine drepturile și ce ar trebui să fac. Săptămâna trecută am fost la Kaufland după ... (vezi toată discuția)
Abuz agent paza - control corporal la supermarket mares4000 mares4000 Buna ziua,vreau sa va intreb ce atributii au agentii de paza din supermarket?Am fost oprita la iesire de un agent de paza,si pe un ton autoritar ghidata catre ... (vezi toată discuția)