Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... sesiunea
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

sesiunea

1.in timpul facultatii ati invatat doar in sesiune sau si pe parcursul anului?(la citit ma refer)?
2.in sesiune cate ore alocati cititului?
ms mult,mi-ar fi de folos raspunsurile
Si in timpul sesiunii dar nu numai . Ori de cite ori a fost nevoie si m-a captivat un sau mai multe ramuri . As dori sa imi spuneti si mie la ce va este de folos acest raspuns . M-at facut nitelus curioasa . Va astept sa reveniti .
Pana la sesiune am parcurs de 3 ori materia la fiecare examen. Prima data citit in intregime si subliniat ce consideram important .A doua oara transcris sublinierile pe coli sintetizat . A treia oara extras din transcriere si mai sintetetizat . Cu cateva zile inainte de examen am parcurs doar ultimele extrase . Daca sari materia nu vei intelege nimic mai tarziu cand te vei lovi de subiectul rerspectiv si nu vei sti unde sa deschizi cartea.
Eu cred ca a facut un lucru bun ca a intrebat..., probabil vorbim cu un student la inceput de drum, caruia i-ar fi de folos cateva sfaturi despre cat si cum sa invete.Hai sa ne amintim cu totii cata materie este de asimilat in facultatea de drept, ca nu e o facultate usoara, si orice sfat ar fo fost bine-venit :D
1. Nu,nu doar in sesiune,pe tot parcursul anului. La unele discipline este mai mult de invatat si atunci nu prea iti permiti sa inveti doar in sesiune. Insa asta difera de la persoana la persoana, Sunt unii care invata si retin mult mai usor si mai bine in sesiune.
2. :hm: Depinde de disciplina. Pentru cele patru discipline de...baza (Civil,Penal+proceduri),alocam mai mult timp. Asta nu inseamna ca le neglijam pe restul,care desi poate pareau mai usoare,la o lectura mai atenta,mai detaliata,te faceau sa iti schimbi parerea. ;)
luiza2008, utilizator
buna. ca tot venii vorba de sesiune, se apropie si la mine sesiunea, si am ceva de rezolvat, si nu gasesc niciunde: Cazul Peck contra Regatului Unit privind dreptul la imagine. am cautat si pe site-ul CEDO, si peste tot si nu gasesc:( ma puteti ajuta? va rog mult.va multumesc :(