Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impartirea unilaterala a unui apartament dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impartirea unilaterala a unui apartament dupa divort

Buna ziua,
Va supun atentiei o problema a unei rude apropiate careia vreau sa-i dau un sfat...
Au divortat, au doi copii majori si o garsoniera. Momentan inca stau in comun... El vrea sa vanda si sa imparta in jumatate banii de pe garsoniera, EA NU VREA. La divort ea a stiut sa se miste mai bine si cu ajutorul unui avocat bun a reusit sa-l faca pe el in acte betiv, neglijent cu copii etc.(chestii neadevarate) , el nu s-a priceput la cele juridice iar hotararea a ramas definitiva.
Cum poate omul acesta acum sa-si ia jumatatea de casa dobandita impreuna in timpul casatoriei si sa-si vada de drum? Probabil la partaj instanta o va avantaja pe ea.
Merci mult,
sa faca partajul si chiar daca ea ramane cu gars., el sa ceara sa fie despagubit pe partea lui, la valoarea de piata.

av. vasilescu
Nu are legatura cat de mult ai baut la partaj... sau cum ti-ai tratat copiii...
Slava cerului, nu suntem in America!
Conteaza numai care ce bani a adus in casa, cu ce a contribuit, cum si din ce bani s-a cumparat bunul respectiv...
POate merge sa vorbeasca si cu un avocat si sa vada care sunt sansele (ca procent).
In rest, numai bafta, va obtine intr-un fel sau altul banuti! Depinde numai cati...
Ambii soţi au cota ideală de 1/2 din toate bunurile dobândite în timpul căsătoriei, însă în timpul procesului de partaj părţile pot dovezi că au avut un grad de contribuţie mai ridicat decât celălalt şi să solicite să i se majoreze cota parte, ca atare, spun eu, e necesar să ia legătura cu un avocat.
Daca barbatuzl se multumeste cu banii reprezentând cota parte cuvenită lui totul este in regulă, dacă nu va dura putin mai mult, depinde de situaţie.
avokitten a scris:

sa faca partajul si chiar daca ea ramane cu gars., el sa ceara sa fie despagubit pe partea lui, la valoarea de piata.

av. vasilescu

Exista o persoana / instituie autorizata sa stabileasca care e valoarea apartamentului?
Sau cel interesat sa ramana in apartament are mana libera sa "aleaga" oferta cea mai mica (deloc dezinteresata), ca abia apoi sa imparta 50-50% cu celalalt sot? (am vazut un asemenea santaj intre mostenitori)
Exista un termen legal in care
1. fie se face vanzarea apartamentului, respectiv impartirea sumei rezultate din vanzare
2. fie este despagubit cel care paraseste apartamentul cu cota ce ii revine?

alkalina, utilizator
Intrebare suplimentara: in ce masura poate fi luata in calcul contributia copiilor majori la 'cheltuielile casei" (burse studentesti, salarii) de 15 ani incoace din totalul de 35 de ani de casnicie a parintilor?