avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amenintare continua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amenintare continua

Fostul sot m-a amenintat in cursul unei discutii telefonice pentru care nu am martori, ca 'ti se strange latul, ti-a mai ramas doar o luna' (de trait). Stiu ca trebuie sa depun plangere la politie in termen de 60 de zile, dar cum nu am cum sa probez amenintarea, imi va ranji in continuare in fata, de fiecare data cand vine in programul lui stabilit de vizitare minor. Ce poate face in aceasta situatie o mama singura? Ce cai de a se apara are, inainte de a face parte dintr-o trista statistica a victimelor violentei, indiferentei justitiei si mitocaniei agentilor de politie?
Cel mai recent răspuns: dr8 , utilizator 14:32, 7 Iunie 2011
Incercati sa il inregistrati.In lipsa dovezilor nu va veti putea sustine acuzatia.Faceti si o sesizare la politie in care povestiti ce vi se intampla, fostul sot ar trebui sa fie chemat si i se va pune in vedere sa nu va va mai adreseze amenintari.Asa ar trebui spun, fiindca este posibil ca el sa nu recunoasca nimic, bazandu-se pe lipsa dovezilor.
Incercati sa aveti pe cineva langa dvs. in momentul in care primiti amenintarile, chiar si telefonic, puneti persoana sa asculte pentru a putea depune marturie.Uneori si aceste marturii pot fi luate in considerare.
Tot la telefon am patit-o si eu: m-a amenintat ca vine in Olanda si imi ia gatul.
I-am zis ca macar de-ar veni sa-si vada copilul si sa-mi lase gatul in pace.
Este vesnica problema: este greu de stiut cand il apuca pe domnul cheful de conversatie si poate tu nu reusesti sa dispozitivele de inregistrare gata de actiune, nu doreste nimeni sa-ti fie martor (cine are nevoie de probleme cand pana si avocatii au dat bir cu fugitii la cateva amenintari bine plasate?) iar inregistrarile...am avut o multime. Dar poate nu stiti ca sectiile de politie nu sunt dotate cu calculatoare, eu am aflat cand m-am prezentat cu DVD-ul in mana. S-au scuzat cu jena, au urmarit doua minute pe laptop-ul meu, ca timpul este scurt doar stiti, si asta a fost. Nu stiu daca a discutat cineva cu el, ca nu prea pare, e la fel de stapan pe sine in aruncarea amenintarilor. Am senzatia ca zidul din jurul meu este la fel de gros ca si acum 4 ani cand mi-am permis sa divortez.
Ultima modificare: Luni, 6 Iunie 2011
laau, utilizator
Amenintarea constituie infractiune si cel care ameninta este pasibil de raspundere penala.Este mai greu de dovedit insa, dar nu imposibil.Consider ca inregistrarile pot fi mijloace de dovada suficiente .Plangerea se depune in termen de 2 luni de la data la care victima a cunoscut cine este faptuitorul, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Nu este vorba nici de indiferenta justitiei nici de mitocania politiei. Cum credeti ca ar putea afla cineva ce vorbiti dumneavoastra cu fostul sot la telefon? Organele judiciare nu va pot crede pe cuvant, trebuie sa va dati seama de acest lucru.
Va voi da si eu aceleasi sfaturi, inregistrati convorbirea si daca se poate sa aveti si niste martori ar fi mult mai bine, apoi faceti plangerea prealabila. Daca alegeti sa inregistrati atunci sa pastrati originalul, nu copia.

Alte discuții în legătură

Ordin de restrictie ady2016 ady2016 Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as avea nevoie de ajutorul dv-stra. am o cunostinta care este aenintata de fostul ei iubit. Mentionez ca este amenintata ... (vezi toată discuția)
Divort si custodie mirel1987 mirel1987 Buna Ziua! Ma numesc Simona, am 27 de ani. casatorita. Avem o fetita impreuna in varsta de 3 anisori. de ceva timp nu ma mai pot intelege cu sotul, este ... (vezi toată discuția)
Buna seara! amenintari repetate, hartuire, ordin de restrictie iulian55 iulian55 Va rog sa ma lamuriti si pe mine. O persoana dupa ce are plangere la politie pentru agresiune, i se da amenda, dupa care in continuare aceasta persoana ... (vezi toată discuția)