Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot sa ies la pensie anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot sa ies la pensie anticipat?

Am 35 de ani de munca, din care 10 grupa 1, 4 copii, si vreau sa ies la pensie anticipat. Ma poate ajuta cineva, sa ma indrume, sa ma sfatuiasca ce ar trebui sa fac pentru acest lucru?
Multumesc frumos.
Pentru un raspuns corect trebuie sa precizati daca este vorba de un barbat sau o femeie si care este data nasterii.
Buna ziua. Este vorba despre o femeie, mama mea, nascuta la data 01.03.1958.
Va multumesc si va doresc o zi placuta.
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 31 de ani.
2. Pentru ca a lucrat 10 ani in gr.I de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani.
3. Deci de poate solicita pensie pentru limita de varsta in martie 2017.
4. Poate solicita pensie anticipata la 56 de ani (martie 2014) daca la acea data va avea un stagiu de cotizare de 39 de ani.
5. Deoarece are indeplinit stagiul complet de cotizare de cotizare, in luna martie 2014 poate solicita pensie anticipata partiala.
6. Pe perioada martie 2014-martie 2017 i se va diminua pensia cu 27% (0,75% pentru fiecare luna de anticipare) diminuare care va inceta cu martie 2017 cand pensia se va transforma, din oficiu, in pensie de limita de varsta.
7. Legea 263/2010 nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut copii.
Buna ziua!

Mama este nascuta la 8.03.1956 si lucreaza din data de 14.08.1975 (contabila).

As dori sa aflu cand se poate pensiona anticipat si care ar fi penalizarea?

Va multumesc! :)

1. Pentru o femeie nascuta in martie1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni.
2. Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in iulie 2016.
3. Deoarece are stagiul complet de cotizare poate beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu iulie 2011.. Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. daca se pensioneaza in iulie 2011 diminuarea va fi de 45% (sunt 60 de luni de anticipare). In iulie 2016 pensia se transforma din oficiu in pensie delimita de varsta si va primi si pensia intreaga.
4. Daca ar fi avut 8 ani peste stagiul complet de cotizare (adica 38 de ani si 4 luni) ar fi putut sa beneficieze de pensie anticipata (fara diminuarea pensiei). O poate face daca mai poate munci 2 ani si 4 luni si apoi va beneficia de pensie anticipata.