Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere platite casatorie dupa noul COD AL MUNCII ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere platite casatorie dupa noul COD AL MUNCII 2011

am trimis cererea de concediu + copie dupa certificatul de casatorie, si am primit urmatorul raspuns :
..

Dreptul la zile libere platite pentru casatorie (5 zile) nu este prevazut in Codul muncii republicat, acesta fiind prevazut numai la art. 61 alin. 1 din Contractul Colectiv de Munca unic la nivel national pe anii 2007 – 2010, a carui valabilitate a incetat.
..

se acorda sau nu zile libere pentru căsătorie ?
am cerut sa-mi dea acest raspuns scris si semnat .. inca astept
Johndaniell, utilizator
1. Zilele libere platite pentru evenimente familiale nu au fost si nu sunt prevazute in Codul muncii.
2. Ele sunt prevazute in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al unitatii.
3. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
da stiu foarte bine ce zice noul cod al muncii, cat si cel vechi.
ideea este, cum se interpreteaza paragraful (2)
"Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. "

1. daca nu se prevede in R.I. numarul de zile si la ce tip de "evenimente" sunt acordate, dar la al (1) spune ca salariatii AU DREPTUL ... pana la urma e ALBA sau e NEAGRA.
ce sanse de reusite am in instanta, ptr ca din cauza acestui viciu, nevasta mea era sa piarda copilul.
1. Adica salariatii AU DREPTUL daca aceste zile sunt prevazute in lege, in CCM sau in R.I.
2. In momentul in care ati luat la cunostinta de prevederile R.I. trebuia sa discutati cu angajatorul acest aspect si daca nu intelegea va puteati adresa Judecatoriei pentru a-l obliga pe angajator sa-l completeze.
3. In instanta nu veti castiga pentru ca nu aveti baza legala care sa-l oblige pe angajator sa va acorde aceste zile.
Anul trecut cand am semnat contractul individual, CCM la nivel national era in vigoare.
cand a fost abrogat CCM 2007-2010 drepturile pe care le-am avut in urma semnarii contractului sub "autoritatea" CCM 2007-2010 unde sunt ?? au fost si ele abrogate ? nu am semnat nici un alt act aditional si nici nu am renegociat contractul, aici este nelamurirea !
chiar ma simt tratat ca un sclav !!X-(
1. CCMUNN pe anii 2007-2010 nu mai este in vigoare la aceata data si altul nu a mai fost inregistrat la MMFPS.
2. Legea 62/2011 (a dialogului social) nu mai prevede CCM la nivel national ci numai la nivel de unitate, de grupuri de unitati sau de sectoare de activitate.
3. Puteti avea o discutie la ITM pe aceasta tema si va veti lamuri.
4. Referitor la problema dvs. cred ca angajatorul putea da dovada de putina omenie si va putea acorda (si fara a fi prevazut undeva) un mic concediu pentru evenimentul familial avut.