Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita a averii personale a ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita a averii personale a administratorului unui SRL

Datorita unor prejudicii create , s-au facut niste plangeri penale si s-au instituit niste sechestre asiguratorii . Pt. unele s-au dat ordonante de NUP , altele au ajuns in instanta . De ce se pune sechestru asiguratoriu pe averea administratorului firmei debitoare daca exista notiunea de societate cu raspundere limitata ?
administratorul raspunde de firma si de prejudiciul creat prin activitatea sa. el poate raspunde cu averea sa, poate fi chiar si arestat... depinde de faptele savarsite prin calitatea lui de administrator.
S-au savarsit fapte ilicite.De aceea.
Am o situatie asemanatoare, sunt administratorul firmei mele de constructii, am datorii la buget neachitate(impozit pe profit, la asig de sanatate si sociale pentru angajatii mei temporari) de circa 1000 euro + 200 penalitati. Plata trebuia facuta in noiembrie, nu am platit nici acum din pacate.

Am primit cateva somatii in lunile trecute in care se mentioneaza ca s-a inceput executarea silita, dar nu a venit nici un executor la usa....

Ce se poate intampla ? Sunt foarte nelinistit, pentru ca nu stiu la ce sa ma astep.
Va multumesc.
In cazul in care nu s-a deschis procedura insolventei asupra societatii, pot fi urmarite silit doar bunurile aflate in proprietatea societatii.
In cazul in care se declanseaza procedura insolventei, la cererea creditorilor sau al lichidatorului judiciar, judecatorul sindic va putea dispune sa suportati o parte din pasivul societatii. In acest caz, se vor putea urmari si bunurile aflate in proprietatea administratorului.
Nu am nimic in proprietatea firmei sau pe numele meu, dar firma are constract de inchiriere in apartamentul parintilor.
Este cumva in pericol apartamentul parintilor?