Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrez de 2 luni jumate si inca nu sunt angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrez de 2 luni jumate si inca nu sunt angajat

lucrez de 2 luni jumate si inca nu sunt angajat de 2 luni nu am primit salarul mentionez ca suntem platiti la cursa si am de luat vreo 2.400 lei nu am semnat nici un conctract cu angajatorul si nu stiu cum o sa recuperez salarul de puteti sa i-mi dati vreun sfat va multumesc anticipat.
De ce v-ati apucat de munca fara sa aveti contractul semnat?
Solutia este o sesizare la ITM.
Aveti grija ca sesizarea la ITM poate aduce si sanctionarea dvs pentru munca la negru ...
Ar trebui sa aveti ceva cu care sa dovediti ca ati muncit la ei, acte intocmite de dumneavoastra, sau acel card-auto ar trebui sa fie pe numele d-voastra. Faza cu penalizarea nu o stiu.
Freelis, poate ne zici baza legala? Mai aflam si noi ceva nou
Sanctionarera pentru munca la negru este prevazuta in LEGEA nr. 40 din 31 martie 2011
"99. La articolul 276 alineatul (1), după litera e) se introduce o nouă literă, litera e^1), cu următorul cuprins:
"e^1) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;".
lauraadriana, utilizator
chirchisoiu a scris:

Ar trebui sa aveti ceva cu care sa dovediti ca ati muncit la ei, acte intocmite de dumneavoastra, sau acel card-auto ar trebui sa fie pe numele d-voastra. Faza cu penalizarea nu o stiu.
Freelis, poate ne zici baza legala? Mai aflam si noi ceva nou

Art. 260 C.mun., republicat:
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.......