avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura cesiune parti sociale catre administratorul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura cesiune parti sociale catre administratorul SRL (care nu este si asociat)

Care este procedura exacta (pasi de urmat) si ce costuri impica, pentru ca asociatii unui srl (unul are 90% iar celalalt 10%) sa cesioneze toate partile sociale administratorului care nu este si asociat?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Irina S. , utilizator 19:47, 7 Iulie 2011
trebuie sa intocmiti un act aditional al statutului de functionare a srl-ului, care sa cuprinda toate modificarile pe care doriti sa le faceti.
Fac mai intai cesiunea de parti sociale la notar apoi modificarile la statut la RC?
Ordinea ma intereseaza si costurile.
Cesiunea partilor sociale se face in doua etape. Detalii gasiti aici:
[ link extern ]
Documentatia in vederea depunerii pentru inregistrare se poate intocmi in cadrul biroului de asistenta juridica din cadrul registrului comertului, la avocat, notar sau firme specializate.
Cesiunea nu trebuie facuta la notar, nici pentru cazul ca ramane un asociat unic.
Autentificarea se face doar potrivit L 31/90 Art 204 (2).

Potrivit Art. 203 cesiunea se inregistreaza la ORC si in registru.

Nu am cunostinta de alte prevederi care completeaza sau contravin acestora.

Costurile le putei afla de pe site-ul www.onrc.ro
Daca cesiunea nu se face la notar , atunci unde in alta parte? Direct la RC?

Repet: cesiunea se face catre o persoana din societate, respectiv administrratorul, nu la o persoana straina de SC.

Alte discuții în legătură

Cesionare/vinzare firma ContSters262343 ContSters262343 Buna Ziua, As dori sa stiu pasii stricti de urmat pentru a putea cesiona/vinde firma mea, tot ce stiu este ca se realizeaza prin registrul comertului . ... (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! O firma cu 2 asociati, din care unul este si administrator, cesioneaza partile sociale unei alte persoane care va avea calitatea de asociat unic si ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale - formalitati nico44 nico44 Este un SRL cu 2 actionari pers. juridice. una isi cedeaza toate actiunile catre al 2 lea actionar. CARE sunt actele necesare pt. Registrul Comertului? (vezi toată discuția)