Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura cesiune parti sociale catre administratorul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura cesiune parti sociale catre administratorul SRL (care nu este si asociat)

Care este procedura exacta (pasi de urmat) si ce costuri impica, pentru ca asociatii unui srl (unul are 90% iar celalalt 10%) sa cesioneze toate partile sociale administratorului care nu este si asociat?
Va multumesc.
trebuie sa intocmiti un act aditional al statutului de functionare a srl-ului, care sa cuprinda toate modificarile pe care doriti sa le faceti.
Fac mai intai cesiunea de parti sociale la notar apoi modificarile la statut la RC?
Ordinea ma intereseaza si costurile.
Cesiunea partilor sociale se face in doua etape. Detalii gasiti aici:
[ link extern ]
Documentatia in vederea depunerii pentru inregistrare se poate intocmi in cadrul biroului de asistenta juridica din cadrul registrului comertului, la avocat, notar sau firme specializate.
Cesiunea nu trebuie facuta la notar, nici pentru cazul ca ramane un asociat unic.
Autentificarea se face doar potrivit L 31/90 Art 204 (2).

Potrivit Art. 203 cesiunea se inregistreaza la ORC si in registru.

Nu am cunostinta de alte prevederi care completeaza sau contravin acestora.

Costurile le putei afla de pe site-ul www.onrc.ro
Daca cesiunea nu se face la notar , atunci unde in alta parte? Direct la RC?

Repet: cesiunea se face catre o persoana din societate, respectiv administrratorul, nu la o persoana straina de SC.