Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale conditiile in care o societate comerciala este ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

conditiile in care o societate comerciala este obligata legislativ sa aiba punct de lucru declarat?

Am o societate comerciala ( S.R.L.) in registrata cu codul CAEN 3310 ( confectionare dinti artificiali).In ce conditii nu as fi obligata sa am punct de lucru declarat? Exista vreo '' portita'' legislativa cu ajutorul careia sa am doar sediu?Dar in cazul in care eu inchei contracte cu diverse cabinete si lucrarile se executa in alta tara,de ce acte suplimentare este nevoie?
Va multumesc anticipat!
Nu exista nicio prevedere legala prin care sa fiti obligat sa deschideti punct de lucru.
In cazul in care activitatea se desfasoara la sediul social, se va autoriza acolo.
In cazul in care activitatea se desfasoara la beneficiari, se va autoriza in afara sediului social sau a sediilor secundare.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Fabricarea dintilor artificiali presupune o activitate de productie care nu se poate desfasura decat intr-un spatiu amenajat, la sediul social sau la sediu secundar.
In cazul in care executati dintii in alta tara atunci desfasurti activitatea de comert( cumparati si vindeti) prin urmare va trebui sa autorizati activitatea de comert cu ridicata pe care o puteti autoriza la terti(in afara sediilor).
va rog sa-mi spuneti, daca se poate, daca este necesar declararea punctului de lucru in situatia in care salariatii unei firme de constructii lucreaza pe diverse santiere din tara pe baza de contracte de lucrari si servicii. multumesc.
Din moment ce activitatea societatii se desfasoara la beneficiari, nu aveti obligatia de a deschide un punct de lucru.;)
multumesc mult.
eu pe contractele de munca am ca acestia isi desfasoara activitatea la sediul social si ma gandeam ca trebuie sa declar aceste puncte de lucru.
o zi cat mai placuta.