Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Traducerea sentintei de divort pentru calatorie cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Traducerea sentintei de divort pentru calatorie cu copil minor in strainatate

Este necesara traducerea sentintei de divort ( din care rezulta incredintarea minorului, mamei ), pentru a putea merge in vacanta mama impreuna cu minorul in strainatate, cu avionul? Sau este suficient sa fie doar in original?
Nu trebuie sa traduceti sentinta, deoarece o prezentati doar vamesilor romani, la iesirea din tara, deci nu este cazul.
Este de ajuns in original, va trebuie doar la punctul de frontiera român.
Doar la vama romana se cere sentinta de incredintare.
De regula, in strainatate, tinerii peste 16 ani au voie sa calatoreasca ca adultii.

Cei sub 16 ani au nevoie de insotitor, dar nu de sentinte.

Sunt curios ce se intampla dupa aderarea la Schengen si desfiintarea tuturor controalelor.

Alberto Kurtyan
Nu este necesara, deoarece aveti si declaratie acord data de celalalt parinte ca este de acord sa calatoriti cu el in strainatate. Aceasta declaratie autentica tb data de parintele celalalt chiar daca minorul prin hotarare este dat spre ingrijire si educatie dvs. Declaratia nu ar fi necesara daca parintele celalalt este decazut din drepturile parintesti. De abia atunci in fat a notarului aveti nevoie de hotararea de divort, certificatul de nastere al copilului si tatal cu cartea de identitate pt a lua acea declaratie
Va multumesc mult pentru raspuns !