avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Traducerea sentintei de divort pentru calatorie cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Traducerea sentintei de divort pentru calatorie cu copil minor in strainatate

Este necesara traducerea sentintei de divort ( din care rezulta incredintarea minorului, mamei ), pentru a putea merge in vacanta mama impreuna cu minorul in strainatate, cu avionul? Sau este suficient sa fie doar in original?
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 23:16, 20 Iulie 2011
Nu trebuie sa traduceti sentinta, deoarece o prezentati doar vamesilor romani, la iesirea din tara, deci nu este cazul.
Este de ajuns in original, va trebuie doar la punctul de frontiera român.
Doar la vama romana se cere sentinta de incredintare.
De regula, in strainatate, tinerii peste 16 ani au voie sa calatoreasca ca adultii.

Cei sub 16 ani au nevoie de insotitor, dar nu de sentinte.

Sunt curios ce se intampla dupa aderarea la Schengen si desfiintarea tuturor controalelor.

Alberto Kurtyan
Nu este necesara, deoarece aveti si declaratie acord data de celalalt parinte ca este de acord sa calatoriti cu el in strainatate. Aceasta declaratie autentica tb data de parintele celalalt chiar daca minorul prin hotarare este dat spre ingrijire si educatie dvs. Declaratia nu ar fi necesara daca parintele celalalt este decazut din drepturile parintesti. De abia atunci in fat a notarului aveti nevoie de hotararea de divort, certificatul de nastere al copilului si tatal cu cartea de identitate pt a lua acea declaratie
Va multumesc mult pentru raspuns !

Alte discuții în legătură

Iesire minor in afara tarii gigelas gigelas Buna ziua, Dupa un divort cu 2 minori,instanta a dispus incredintarea copiilor la ambii parinti,cate unu la fiecare. Hotararea este definitiva si ... (vezi toată discuția)
Cum devine " si irevocabila" o hotarire de divort definitiva? ellena ellena Va rog, daca imi poate da cineva o solutie... Am o hotarire de divort pronuntata in iunie 2001 pe care s-a inscris mentiunea definitiva in luna decembrie 2001 ... (vezi toată discuția)
Plecare din romania cu un minor tsimona tsimona BUNA,CINE MA POATE AJUTA SA IMI SPUNA,,,AM DIVORTAT SI AM O FETITA DE 2ANI MIA FOST INCREDINTATA MIE DEFINITIV..EU AS DORI SA PLEC IN ITALIA CU FETITA SI ... (vezi toată discuția)