Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL HG 500 - Noua varianta august 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL HG 500 - Noua varianta august 2011

Buna seara,
:O Am descarcat si testat putin noua varianta de Revisal, publicata astazi, 01.08.2011 si personal o gasesc foarte greoaie. Pe langa acest lucru constat ca aplicatia ruleaza extrem de greu cu cativa salariati.
Daca dintre domniile voastre mai exista cineva care are chef de "teste", astept opinii!
Aplicatia ruleaza destul de greu , intrucat inca se lucreaza la ea ... posibil sa nu fie varianta finala a acestui nou program.

Având în vedere scopul enunţat, versiunea Revisal.5.0.evaluare nu are disponibilă funcţia de generare şi transmitere a registrului! .... :(
Cornel Vasile, Consilier juridic
Versiunea nouă, fie și neterminată, este o îmbunătățire semnificativă față de versiunea curentă. Scriu acest text oarecum tehnic și în speranța că vreun dezvoltator al aplicației se interesează pe net despre păreri din "user land".

De bine:
- au adus interfața la zi, v. în special meniul de tip "ribbon" (introdus odată cu MS Office 2007);

- au schimbat formatul bazei de date din .mdb (cu celebra parolă revis_() într-unul open-source (SQLite; v. Revisal.db);

- au inclus opțiuni de validare a registrului "non-Revisal" (creat în alte aplicații) și opțiuni de generare a rapoartelor (cam fruste, dar utile);

- aplicația se bazează pe .Net (măcar nu au "obfuscat" codul), deci teoretic e portabilă și pe platforme non-Windows.

De rău:
- încă mai există bug-uri în interfață (ex. fereastra modală cu lista de activități e desenată cu titlul dincolo de marginea de sus a ecranului meu de laptop, lista CAEN nu apare când se adaugă un contract, validările la CNP se fac abia înainte de salvare, deși ar putea fi făcute când se pierde focus-ul câmpului de input etc.);

- ergonomia trebuie îmbunătățită (v. butoanele de jos - "Înapoi", "Salvează" etc. - ar putea fi înlocuite cu butoane pe toolbar); navigarea între controale trebuie să fie posibilă și folosind numai tastatura (i.e. trebuie mapate toate funcțiile care răspund și la cursor);

- ca și până acum, Revisal rămâne o aplicație orientată exclusiv către utilizatorii de Windows; alte sisteme de operare (ex. MacOS, distribuții Linux) nu există în repertoriu; chiar dacă aplicația este produsă de o firmă privată (TeamNet), ea este oferită de Inspecția Muncii ca instrument de lucru pentru angajatori; cei care nu o pot rula (nici măcar în Wine, Mono etc.) pe un sistem diferit de Windows nu au decât fie să achiziționeze un Windows (v. afectarea concurenței pe piață prin favorizarea unei tehnologii), fie să caute o aplicație compatibilă, fie să creeze propria aplicație care să genereze fișierele după specificația publicată de Inspecția Muncii; ar fi prea mult dacă măcar codul-sursă ar fi publicat pe un portal de profil (ex. SourceForge, Google Code etc.), astfel încât să permită crearea de variante pentru alte sisteme de operare? sigur, codul (.Net și ne-"obfuscat") poate fi decompilat, însă e mult mai bine dacă e pusă la dispoziție chiar sursa originală;

- din ce se poate vedea, lipsește o funcție prin care modificările operate să fie trimise către Inspecția Muncii direct din aplicație (eventual, datele de autentificare ale fiecărui angajator să fie introduse într-o fereastră de configurare din aplicație);

- trebuie îmbunătățită performanța; dacă doar la câțiva salariați se mișcă greu, ce așteptări să avem când sunt câteva sute de salariați, mai mulți angajatori etc.

- ar putea fi creat un issue-tracker deschis publicului în care utilizatorii să raporteze bug-uri (pentru a nu fi nevoiți să scrie păsărească pe un forum juridic :D ).

Oricum, impresia mea e că aplicația e pe calea cea bună.
klewos, utilizator
Nu prea ma pricep la informatica,puteti sa-mi spuneti daca se pot prelua datele din revisalul vechi?
Da, e un buton "Preluare date din versiune anterioara" (tab-ul "Registru").
Deocamdată nu cred că vă e de prea mare folos să adăugați date, cât timp nu le puteți trimite. E doar o versiune în curs de dezvoltare către o formă finală și cu funcționalitate completă.
Mersi ,doream sa stiu doar daca e posibil,nu ma grabesc. Oricum cred ca e de preferat ca noul program sa il instalam tot acolo unde este si cel vechi,nu ?