Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Salarii membri fondatori asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Salarii membri fondatori asociatie

Buna seara,

Cum primeste un membru fondator al unui ONG salariu?
In principiu membrii fondatori nu primesc salariu, neavand calitatea de salariat.
Daca in statutul asociatiei exista vreo prevedere referitoare la o eventuala indemnizatie, atunci va primi suma respectiva.
Sau, mai exista posibilitatea ca respectivul fondator sa fie si angajat al respectivului ONG, insa intr-o astfel de situatie primeste salariul in considerarea calitatii sale de salariat si in nici un caz a aceleia de membru fondator al ONG-ului.
justicemn a scris:

In principiu membrii fondatori nu primesc salariu, neavand calitatea de salariat.
Daca in statutul asociatiei exista vreo prevedere referitoare la o eventuala indemnizatie, atunci va primi suma respectiva.
Sau, mai exista posibilitatea ca respectivul fondator sa fie si angajat al respectivului ONG, insa intr-o astfel de situatie primeste salariul in considerarea calitatii sale de salariat si in nici un caz a aceleia de membru fondator al ONG-ului.

De ex mama mea care este membru fondator si calitate de secretara nu pot sa i fac un salariu la standardele de unde isi exercita activitatea fundatia multumesc mult si imi cer scuze ca am intervenit in aceasta discutie
Dintre membrii fondatori sau membrii obisnuiti ai unei asociatii sau fundatii pot fi angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata sau daterminata, cu norma intreaga sau partiala, daca sunt bani in cadrul asociatiei sau fundatiei pentru a plati acele salarii, impozitele aferente si o contabila care sa poata completa si transmite declaratia 112 lunar (dreptul de semnatura electronica se ia pe asociatie sau fundatie sau il are contabila).
Va multumesc pt raspunsuri.

O zi frumoasa!
george_neagu a scris:

Dintre membrii fondatori sau membrii obisnuiti ai unei asociatii sau fundatii pot fi angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata sau daterminata, cu norma intreaga sau partiala, daca sunt bani in cadrul asociatiei sau fundatiei pentru a plati acele salarii, impozitele aferente si o contabila care sa poata completa si transmite declaratia 112 lunar (dreptul de semnatura electronica se ia pe asociatie sau fundatie sau il are contabila).

Buna ziua!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie: Daca acel membru fondator al ONG-ului este Presedinte sau Vicepresedinte al Asociatiei conform documentelor de infiintare, se mai poate angaja cu contract de munca in Asociatie?

Va multumesc!