Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile

Buna ziua! Am primit factura de la orange care contine:
abonament in avans 28,75
discount promotie buy-back 10 euro -34,5
telefon samsung c3530 112,35
discount abonament -47,76
TOTAL 58,85 TVA 14,12
TOTAL PLATA 72,97
Ce note contabile trebuie sa fac pentru aceasta factura? Multumesc anticipat.
1. abonament in avans
471=401 28,75 lei
2. discount promotie
401=767 34,50 lei
3. achizitie telefon- se inregistreaza pe obiecte de inventar
303=401 112,35 lei
4. discount abonament
626=401 -47,76 lei

Cu placere! :)
5. TVA
4426=401 14.12 lei
Gabrielle Monique a scris:

1. abonament in avans
471=401 28,75 lei
2. discount promotie
401=767 34,50 lei
3. achizitie telefon- se inregistreaza pe obiecte de inventar
303=401 112,35 lei
4. discount abonament
626=401 -47,76 lei

Cu placere! :)
5. TVA
4426=401 14.12 lei

pentru telefon nu se mai face si 603=303?
Cum sa nu, pe baza unui bon de consum emis de Dvs. Dar nu are legatura cu contarea efectiva a facturii. Ati intrebat cum contati factura. V-am raspuns punctual.
Inregistrarea pe cheltuieli a telefonului face parte deja din contabilitatea stocurilor(de gestiune). Daca mai doriti si alte informatii va rog sa scrieti si incerc sa va ajut.
Gabrielle Monique a scris:

Cum sa nu, pe baza unui bon de consum emis de Dvs. Dar nu are legatura cu contarea efectiva a facturii. Ati intrebat cum contati factura. V-am raspuns punctual.
Inregistrarea pe cheltuieli a telefonului face parte deja din contabilitatea stocurilor(de gestiune). Daca mai doriti si alte informatii va rog sa scrieti si incerc sa va ajut.

Multumesc mult! Mai am o nelamurire...Acum cativa ani am avut o problema cu orange si acum, cand am revenit la ei, mi-au cerut o garantie de 171 lei pe care am platit-o prin casa. Dupa 6 luni, daca nu sunt probleme cu achitarea facturilor, se vor achita facturile din aceasta suma. In ce cont se inregistreaza aceasta suma?
~ Conținut șters la cerere ~