avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de imprumut poate fi cedat unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de imprumut poate fi cedat unei firme de recuperare?

Buna seara.

Am si eu nevoie de un raspuns la urmatoarea intrebare.
In urma cu 1 an am imprumutat o persoana fizica cu o suma destul de mare de bani si am facut un contract de imprumut scris de mana. Intrebarea mea este daca se poate, este LEGAL, sa apelez la o firma de recuperare a datoriei sau trebuie mers in instanta lucru care stiu ca dureaza foarte mult.
Cel mai recent răspuns: dan_sur_cr , utilizator 00:02, 17 August 2011
Numai in instanta. Firmele de recuperare pun in executare o hotarare. Bafta
In ce mod doriti sa apelati la o firma de recuperare ? Sa-i angajati sa faca ei demersurile de recuperare in numele dvs sau sa le cesionati lor creanta (valoarea imprumutului) !?
Puteti ceda creanta unei firme de recuperari, prin incheierea unui contract de cesiune de creanta.
Formulati actiune judecatoreasca""actiune in pretentii"",la judecatoria competenta.
Numai ca cesiunea de creanta presupune vanzarea datoriei, iar pretul va fi cu mult diminuat fata de creanta initiala.

Alte discuții în legătură

Probleme cu firma de recuperare ThisIsIt ThisIsIt Buna ziua.Acum 3 ani am avut o descoperire de cont la care plateam o dobanda lunara de 20 ron. intotdeauna puneam cateva sute de lei ca sa ma asigur ca 6-7 ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari- sa cesionam sau nu creanta? dandorian dandorian Buna ziua, Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari. Avem un singur restantier in bloc, cu datorii totale de 20.000 RON. L-am actionat in instanta ... (vezi toată discuția)
Credit "vandut" aurolise aurolise este vorba de un credit luat de la banca x, in primavara anului 2008, ptr o perioada de 30 de ani. in toamna lui 2009 am reusit prformanta de a nu putea achita ... (vezi toată discuția)