Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de imprumut poate fi cedat unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de imprumut poate fi cedat unei firme de recuperare?

Buna seara.

Am si eu nevoie de un raspuns la urmatoarea intrebare.
In urma cu 1 an am imprumutat o persoana fizica cu o suma destul de mare de bani si am facut un contract de imprumut scris de mana. Intrebarea mea este daca se poate, este LEGAL, sa apelez la o firma de recuperare a datoriei sau trebuie mers in instanta lucru care stiu ca dureaza foarte mult.
Numai in instanta. Firmele de recuperare pun in executare o hotarare. Bafta
In ce mod doriti sa apelati la o firma de recuperare ? Sa-i angajati sa faca ei demersurile de recuperare in numele dvs sau sa le cesionati lor creanta (valoarea imprumutului) !?
Puteti ceda creanta unei firme de recuperari, prin incheierea unui contract de cesiune de creanta.
Formulati actiune judecatoreasca""actiune in pretentii"",la judecatoria competenta.
Numai ca cesiunea de creanta presupune vanzarea datoriei, iar pretul va fi cu mult diminuat fata de creanta initiala.