Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuzuri grave ale politiei!!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuzuri grave ale politiei!!!!!

Va rog sa ma ajutati si sa tratati cu seriozitate aceasta problema
In fapt, la data de 09.08.2011, ora 10:00-10:30, am fost ridicata de catre 2 echipaje de politie din localitatea(eram in vacanta) impreuna cu cei 2 catelusi ai mei cu care ma aflam afara;in realitate fiind vorba de o sechestrare ,pentru urmatoarele motive
-mi au cerut actele de identitate , le am dat datele mele verbal ;
le am cerut respectuos sa se legitimeze ,au refuzat si mai mult m-au amenintat,m-au jignit pe tot parcurcursul retinerii mele ilegale;
-am cerut sa cunosc motivul retinerii mele sau un mandat de retinere in acest sens dar nu mi au fost prezentate spunandu mi ca am fost retinuta la ordinul unui Dl inspector
-am rugat cele 2 echipaje sa imi dea voie sa duc sus cei 2 catelusi,unul din catelusi fiind intr o stare de sanatate grava
( fiind operat de cateva zile)au fost aruncati in masina acestora,batuti,loviti cu picioarele mai ales catelul cu probleme care avea probleme iar pentru a urca in masina in conditiile de mai sus ,am fost amenintata ca daca nu urc in masina si mai solicit acte si sa se legitimeze imi va impusca cainele in cap;
Am fost retinuta la sectie timp de 8 ore,fara motiv,fara sa mi se prezinte vreo acuzatie,am fost calomniata in mod repetat atat de catre echipajul din localitate cat si de catre Dl inspector aducandu mi injurii si amenintari ;
Intr un final Dl mi a spus motivul "retinerii" mele acesta fiind o ruda despre care am fost obligata sa dau declaratie pentru a spune unde se afla,despre care nu stiam nimic,acesta fiind casatorit si avand domiliciliul impreuna cu sotia sa la alta adresa;
Am solicitat un avocat vazand abuzurile repetate dar mi-a fost refuzat si acest lucru ,mai mult i am cerut sa imi spuna ce legatura am eu sau familia mea cu situatia rudei respective dar Dl mi a spus ca nu ne va lasa ,ne va urmari peste tot ,ne va face de ras mai mult i a reprosat celui care conducea echipajul de ce nu am fost ridicata cu mascatii pentru a ma face de ras;Am cerut sa fiu dusa la comandatul unitatii mi s a refuzat si acest drept,iar unul din politisti care s a recomandat ca fiind seful acestora m-a amenintat cu moartea,spunandu mi ca imi va da poza la un cunoscut care ma va face disparuta de pe fata pamantului
Mentionez ca nu am nici un fel de probleme cu legea, :((am cazierul curat si aceata situatia m a traumatizat fiindu mi teama sa mai ies afara neinsotita;Martori la aceste abuzuri au fost 2 baieti,o vecina si parintii mei care sunt in varsta si bolnavi:((,nu au fost anuntati de aceasta situatie;
Ulterior unul dintre politisti,fiind deranjat de atitudinea colegilor sai i a rugat sa ma lase ,acesta aducandu ma acasa si sfatuindu ma sa fac plangere cat mai urgent

Unde pot incadra acest abuz la politistilor in drept?

Multumesc anticipat:((
D-na din cat am inteles eu este un abuz foarte grav si va sfatuiesc sa nu iertati nimic Mergeti le medico-legal loati certificat de acolo mergeti la medicu care a operat catelu solicitati o consultatie amanuntita Depuneti reclamatie la procuratura Tot o data trimeteti la ministeru de interne o sesizare la protectia animaletor , cred ca de acolo veti primi cel mai mare ajutor, Intru cat acolo nu prea sia virit coada politicu nu ia interesat Anuntati si televiziunile, e nu subiect care va dudui cate va zile bune si pe alta parte va va ajuta foarte mult A LOVI UN ANIMAL ne ajutorat , esti mai animal ca el NU VA LASATI INGENUNCHIATI SI UMILITI FRATILOR. toate legile sint facute de oameni si pentru oameni, asa am invatat la Stiitele Soceal Politice , in scoala acum multi anii
situatia prin care am trecut impreuna cu cei 2 catelusi(tinuti in duba acestora pe o caldura torida fara apa ) trebuie mediatizata si este de datoaria noastra sa ne facem respectate drepturile,desi imi este foarte greu sa cred ca se va rezolva ceva aici in tara
Va rog sa ma ajutati sa incadrez fapta de sechestrare(rapire )de pe strada?
Am trecut urmatoare infractiuni ale autoritatilor care sunt obligate sa repecte legea
infractiunii de purtare abuziva,amenintare, abuz in serviciu,arestare nelegala si cercetare abuziva ,incercarea de a determina marturia mincinoasa,abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi

Am dat o declaratie la sectie desi am precizat ca am dreptul de a nu declara avand in vedere ca este ruda apropiata persoana despre care am fost obligata sa o dau sub amenintare dar mi au spus ca nu am nici un drept!:((
alexandruteutisan a scris:

D-na din cat am inteles eu este un abuz foarte grav si va sfatuiesc sa nu iertati nimic Mergeti le medico-legal loati certificat de acolo mergeti la medicu care a operat catelu solicitati o consultatie amanuntita Depuneti reclamatie la procuratura Tot o data trimeteti la ministeru de interne o sesizare la protectia animaletor , cred ca de acolo veti primi cel mai mare ajutor, Intru cat acolo nu prea sia virit coada politicu nu ia interesat Anuntati si televiziunile, e nu subiect care va dudui cate va zile bune si pe alta parte va va ajuta foarte mult A LOVI UN ANIMAL ne ajutorat , esti mai animal ca el NU VA LASATI INGENUNCHIATI SI UMILITI FRATILOR. toate legile sint facute de oameni si pentru oameni, asa am invatat la Stiitele Soceal Politice , in scoala acum multi anii

Domnule, departe de mine gandul sa va jignesc, insa sfaturile dvs sunt putin depasite, poate va aflati intr-o stare de "scarba" fata de autoritati, este adevarat ca si pe mine m-a miscat situatia doamnei, dar va rog recititi tot ce ati scris, incercati, pe cat posibil, atunci cand dati sfaturi sa le dati in cunostinta de cauza sau macar sa fiti coerent.
Cu totii mai gresim in exprimare, uitam o virgula, dar sa vorbim totusi corect gramatical, iar acolo unde nu ne pricepem, sa lasam domnii specialisti sa se exprime.
Multumesc si scuzati-mi offtopic-ul.
Stimata d-na si eu am un catelus de 17 ani si cu 4 interventi chirurgicale eu acum sint in Spania dar voi veni curind in tara Dar sa revenim la cele patite de dumneavoastra ,ca eu daca eram in locul dumneavoastra IL MUSCAM DE BEREGATA pe cel care a dat in catelus , retinerea dumneavoastra de pe strada de pe strada, trebia sa va arate ordin de aducere fortata la sectie, in prealabil trebuia sa fiti citata de citeva ori sa va prezentati la politie , dar am inteles ca va ridicat de pe strada ca un infractor surprins asupra faptei , si nici atunci cateii, nu aveau voie s-ai maltrateze In legatura cu declaratia , ati declarat inscris? Daca se intampla asa ceva in alta tara , ma refer la animale era fff grav Cautati pe Google unde puteti depune reclamatia pentru protectia animalelor POATE ne mai ajuta si alti utilizatori sau chiar din partea forului Avocatnet. Fac apel pe aceasta cale catre moderatori sa ajutam sa nu se mai intimple asa ceva cu animalele NU AU VOCE SA VORBEASCA SA NE SPUNA ce a suferit acel necuvitator Ar fi bun un sondaj de opinie Ce ziceti fratilor ROMANI?
Mergeti la parchet si depuneti plangerea penala.
Relatati cu lux de amanunte ce s-a intamplat si indicati si probele.
Nu se procedeaza asa...