Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare inaintea deschiderii pocedurii succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare inaintea deschiderii pocedurii succesorale

Daca in urma defunctului raman 2 mostenitori (sotia si copilul acestuia) se poate vinde sa zicem o casa sau un teren fara a face succesiunea daca ambii mostenitori sund de acord? Cum se poate face acest lucru?
Nu.Trebuie facuta succesiunea, cadastru, intabularea si apoi se vinde.Copilul este minor?
Nu se poate face un antecontract de vanzare cumparare sau sau sa se vanda o parte din drepturile succesorale care vor avea si rolul de a dovedii acceptarea tacita a mostenirii daca vinderea dr. succ. se face inainte de acceptarea expresa? Copilul nu este minor.
o vanzare a drepturile succesorale in acest caz nu are decat vloarea unei acceptari tacite si atat. Trebuie deschisa intai succesiunea ca sa fie intr adevara o vanzare de drepturi succesorale si succesibilul sa fie acceptat expres mostenirea.
Concluzia dezbateti succesiunea si apoi vindeti apartamentul.
deci se poate? :strong:
nu se poate vinde pana nu se dezbate succesiunea. se poate vinde dreptul litigios.