Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventiile civile in noul Cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventiile civile in noul Cod civil

Buna ziua!
Se mai pot incheia conventii civile de prestarii servicii, dupa data de 01. octombrie 2011 in baza noului Cod civil. ??
Care sunt articolele care reglementeaza acest lucru?
Multumesc!

cu siguranta profesiile traducator autorizat, notar, avocat....tot cu conventii civile lucreaza, se pune doar intrebarea daca a autoriza inseamna a lucra Numai in baza unei legi speciale. se face confuzia lingvistica intre persoana fizica autorizata cu lege speciala si persoana fizica autorizata fara lege speciala ( florareasa de ex), amandoua sunt "autorizate" dar depinde si pentru ce.. anume...

atata timp cat e activitate independenta si nu poate fi reclasificata ca activitate dependenta...

nu am gasit expresia "conventie civila" in noul cod civil

[ link extern ]

iar conventie si contract e cam tot aia... adica.... "intelegere", mult diferita de c.i.m. - drepturi salariale
ContSters83715, utilizator
Notiunea de "conventie civila" a fost si este o aberatie. Inseamna pur si simplu contract civil, adica oricare din contractele reglementate de cod.

Contractele de prestari servicii au fost si vor fi in continuare o subspecie a contractului de antrepriza. Deci da, vor exista in continuare.

@macovei2000 nu stiu de unde stiti dvs ca avocatii sau notarii incheie "conventii civile", dar va inselati amarnic. Legile aplicabile fiecaruia reglementeaza expres ce contracte pot incheia pentru exercitarea profesiei.
Care ? sunt contractele reglementate de cod ...
(excluzand "conventia civila" tocmai intrun cod civil, din moment ce nu exista definitia ei)
ContSters83715, utilizator
@macovei2000: Va rog sa nu mai puneti intrebari pe langa subiect. Daca doriti sa vedeti care contracte sunt reglementate in codul civil va puteti uita si singur. Textul codului se gaseste pe internet si, pentru usurinta, va recomand articolele 1294-1717. De curiozitate, vanzarea, schimbul, locatiunea nu va spun nimic? Ele sunt dintre contractele reglementate in codul civil.
deduc din raspuns ca expresia "conventie civila" nu mai exista

(personal nu am regasit-o, in urma unei cautari in text)

in consecinta intrebarea nu isi are obiect.

insa orice alt contract atestat va sta la dispozitie, ca
a) inlocuitor sau
b) unica optiune valabila (dar nu ca inlocuitor)

Intrebarea mea de nespecialist este: Cum lipseste tocmai din Codul CIvil - conventia/contractul civil?? Cu ce a fost ea inlocuita, care este omologul ei. Si daca nu a fost scoasa de tot, defintia, termenul si expresia din uz sau doar a fost inlocuita de alta expresie similara pentru a nu ne incurca in cuvinte si discutii.
ContSters83715, utilizator