Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Culpã comunã?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Culpã comunã?!

Bună seara.
Vă voi enunţa pe scurt o speţă întâlnită şi vă rog să mă ajutaţi dacă puteţi.
Soferul unui autoturism fost implicat într-un accident de circulaţie într-o intersecţie a unei comune.Acesta a intrat într-o căruţă rezultând rănirea gravă a căruţaşului.
Din primele verificări ale poliţiştilor reiese că vinovat de accident se face căruţaşul.
Oamenii legii spun că acesta circula pe un drum lateral, iar la intersecţie nu s-a asigurat şi nu a acordat prioritate, intrând în coliziune cu autoturismul.
Atât soferului, cât şi căruţasului i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
După venirea rezultatelor, soferul avea în sange alcoolemia de 0,2 la mie.
ÎNTREBÃRI:
1. În cadrul cercetării penale este posibil ca se reţină culpa comună a soferului cu a cărutasului datorită alcoolemiei descoperite, în ciuda faptului că, căruţaşul nu a acordat prioritate?
2. Poate fi scos de sub urmărire şoferul autoturismului chiar dacă a fost descoperit cu alcoolemiei în sange?
Găsiţi în soluţie de nup pentru şoferul auto? Multumesc pentru sprijin!

Exista posibilitatea NUP-ului.
Trebuie analizata posibilitatea evitarii accidentului in cazul lipsei alcoolemiei. In situatia in care nici in acest caz accidentul nu se putea evita este clar ca nu exista nicio legatura direxta intre alcoolemie si accident.
Numai bine va doresc.
ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto
Alcoolemia chiar nu conteaza, e doar o "agravanta" (nu stiu la ora asta cum sa-i spun altfel), dar nu dovedeste vreo culpa... in speta de fata trebuie cercetata doar legatura de cauzalitate intre fapta si rezultat... simplul fapt ca erai beat la volan nu spune ca esti si vinovat de producerea accidentului (daca nici treaz nu-l puteai evita)... in plus in unele state 0,2 la mie nu este nici macar contraventie (sincer nu stiu cat e la noi minimul)... ca sa dau un exemplu absurd (metoda din matematica), un om vrea sa se sinucida si se arunca in fata unei masini... daca soferul era treaz scapa si daca avea alcool in sange nu?
icespace27 a scris:

Bună seara.
Vă voi enunţa pe scurt o speţă întâlnită şi vă rog să mă ajutaţi dacă puteţi.
Soferul unui autoturism fost implicat într-un accident de circulaţie într-o intersecţie a unei comune.Acesta a intrat într-o căruţă rezultând rănirea gravă a căruţaşului.
Din primele verificări ale poliţiştilor reiese că vinovat de accident se face căruţaşul.
Oamenii legii spun că acesta circula pe un drum lateral, iar la intersecţie nu s-a asigurat şi nu a acordat prioritate, intrând în coliziune cu autoturismul.
Atât soferului, cât şi căruţasului i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
După venirea rezultatelor, soferul avea în sange alcoolemia de 0,2 la mie.
ÎNTREBÃRI:
1. În cadrul cercetării penale este posibil ca se reţină culpa comună a soferului cu a cărutasului datorită alcoolemiei descoperite, în ciuda faptului că, căruţaşul nu a acordat prioritate?
2. Poate fi scos de sub urmărire şoferul autoturismului chiar dacă a fost descoperit cu alcoolemiei în sange?
Găsiţi în soluţie de nup pentru şoferul auto? Multumesc pentru sprijin!

Culpa este mai grava pentru conducatorul auto pentru ca a condus dupa ce a baut! Nu poate fi scos din culpa, solutia de neinceperea urmaririi penale nu ar fi corecta!
0,2 este cu muuuuuult mai putin decat o,8 unde este considerata infractiune.
Faptul ca era baut la volan nu cred ca are vreo relevanta daca numai carutasul e vinovat.
Cred ca visez... E culpa comuna cat China!!!!!!!!!!!!!!!! Daca acel conducator auto ar fi depasit limita legala (care, doamnelor si domnilor, delimiteaza contraventia de infractiune) ar fi fost concurs de infractiuni (intelegeti, doamna Gabriela?)! Cum naiba poate aprecia domnul expert (domnul Cioan), nestiind detaliile cazului, ca nu exista legatura de cauzalitate intre consumul de alcool si accidentul produs!?
Si, Othelolox, ne raportam la legea romana, nu la cea din China!
Toate cele bune tuturor!
prosecutor, utilizator