avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare cod caen
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare cod caen

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti unde pot incadra in codul caen:servicii resurse umane si ce acte imi trebuiesc pentru schimbarea codului caen in activitatea sus mentionata
Cel mai recent răspuns: globaljobexperience , utilizator 23:00, 1 Martie 2010
Cea mai simpla si mai eficienta solutie este sa va intrebati avocatul sau consilierul juridic.=D>
manu1 a scris:

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti unde pot incadra in codul caen:servicii resurse umane si ce acte imi trebuiesc pentru schimbarea codului caen in activitatea sus mentionata


cea mai simpla solutie e sa te duci la Registrul Comertului din Localitatea unde societatea isi are sediul si sa solici recodificarea conform CAEN REV 2, nu costa decat vreo 30 lei noi, cel putin asa e la Galati, daca societatea deja exista. Nu inteleg ,,unde pot incadra in codul caen:servicii resurse umane''#-o, pt recodificare iti trebuie certificatul vechi de inmatriculate si stampila si mergi fuguta la Registru. Daca vrei si alte modificari in actul constitutiv , asta e altceva!!!!
CAEN 7810 - Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca
CAEN 7820 - Activitati de contractare, pe baze temporare, a personalului
CAEN 7830 - Servicii de furnizare si management a fortei de munca.
Depinde de ceea ce vreti sa faceti in mod concret.

Aici veti gasi formalitatile necesare pentru inregistrarea acestor modificari la ONRC (dupa caz):
-recodificare: [ link extern ]
-modificare obiect de activitate: [ link extern ] .
Succes!
Ultima modificare: Luni, 8 Septembrie 2008
Raluca Balascan, Avocat
manu1 a scris:

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti unde pot incadra in codul caen:servicii resurse umane si ce acte imi trebuiesc pentru schimbarea codului caen in activitatea sus mentionata


Dupa ce va hotarati asupra activitatii pe care vrei sa o desfasori in continuare, redactezi urmatoarele documente si mergi cu ele la ORC:
- hotararea AGA/decizia asociatului unic;
- actualizezi actul constitutiv;
- contorul de cuvinte pentru AGA;
- cerere tip de la ORC.

Daca nu ai facut recodificarea, mai faci un dosar separat la care atasezi Certificatul de inregistrare in original, imputernicire si cerere tip de la ORC. Te sfatuiesc sa iei si un extras de registru, nu costa decat 30 lei.
Nu stiu cat de valabil mai este azi, dar anul trecut, pt un cod care se refera la "recrutare personal..." trebuia sa fie cod unic in S.C., iar in alte cazuri, sa apara ca activitate principala.

Alte discuții în legătură

Documente si informatii utile ref. caen rev.2 2AS 2AS Pentru toti cei interesati, am postat la adresele de mai jos (sper sa functioneze!): cateva documente pe care le-am identificat eu pe Internet si pe care le ... (vezi toată discuția)
Furnizare forta de munca georgiana77 georgiana77 Buna ziua, Am o SC si vreau sa desfasor o noua activitate : angajare personal specializat pentru diverse operatiuni, dupa care sa furnizez forta de munca la ... (vezi toată discuția)
Activitate de schimb cultural gabrici gabrici buna codul caen este un pic incomplet firma desfasoara activitate de de schimb cultural, voluntariat si experienta profesionala in strainatate cu clientii ... (vezi toată discuția)