avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Master sau limba straina pt INM 2009 ?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Master sau limba straina pt INM 2009 ?

Data fiind multitudinea de zvonuri de pe "piata" nu mai stii ce sa crezi...
Poate cineva de pe acest forum stie mai multe.
Va fi obligatoriu masterul in 2009 pt inm ca o conditie de inscriere sau nu ?
E posibil sa introduca o limba straina in probele de concurs ?
Nu de alta ,da' sa stim si noi cum ne gestionam timpul si banii.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Alin Popescu , administrator 18:03, 4 Octombrie 2008
nu cred ca vor impune masteratul , mai ales cel intr-o limba straina , intrucat pentru sustinerea acestei examen este suficient sa fii licentziat in drept.
O asemenea cerintza ar fi , in opinia mea , nejustuficata.
Am auzit si eu zvonuri in acest sens , cum ca ar introduce o noua proba pentru evaluarea cunostintzelor dintr-o limba straina , dar aceasta cerinta nu a fost aplicata in acest an , si nu cred ca va fi aplicata nici in anul viitor.
Probabil ca se va pastra acelasi sistem de testare a cunostintzelor .
Cel mai bine este sa pregatiti cele doua probe din timp si sa aveti multa persverentza in dobandirea de noi informatii in acest domeniu. nu uitati de celebrele teste grila ale consacratilor autori ce concep subiectele acestui ex :)
mult succes.
#-o
cel mai probabil se va impune ca toti candidatii sa aiba doctoratul in limba mandarina.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2008
Gavril, utilizator
of,of, si eu, care tocmai am terminat doctoratul in flamanda ce ma fac acum?:"> acum serios, nu mi se pare deloc credibila informatia cu masteratul, cea cu limba straina n-as exclude-o de tot,dar probabil acea proba ar avea o pondere foarte mica si s-ar cere un minim de cunostinte.Probabil ar cere o limba de circulatie internationala,desi e un pic nedrept ptr altii care stiu doar daneza,azera etc
Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2008
amy22, utilizator
Stoica Ioana a scris:

nu uitati de celebrele teste grila ale consacratilor autori ce concep subiectele acestui ex :)
mult succes.
#-o


ne poti spune care ar fi, daca stii, acei CELEBRII/CONSACRATI indivizi care fac acele grile ? chiar as vrea sa stiu.
inca ceva: cum se aleg acei profesori care fac grilele ? dupa ce criterii (banuiesc un raspuns)? :">

mersi
Boroi,Streteanu,Mitrache ,Ciobanu...Viorel Voineag . uita te pe site www.inm-lex.ro la lista formatorilor inm
Succes.:)

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura-2009 any_eladia any_eladia buna seara ...tuturor! as avea si eu o intrebare...nu prea potrivita pentru acest moment...dar...totusi: stie cineva cand se vor mai face inscrieri pentru ... (vezi toată discuția)
Admitere inm nela.strugariu nela.strugariu este cineva dispus sa discutam pe forum azi? ceva noutati despre admiterea in INM?:-/ (vezi toată discuția)
Test logica anda2happy anda2happy am citit saptamana trecuta in Adevarul ca se va introduce la admiterea in magistratura un test de logica eliminator.dar nu erau mai multe detalii. cunoaste ... (vezi toată discuția)