Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua- tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua- tagada paternitate

Buna ziua am si eu o mika problema si as dori sa imi raspundeti daca a-ti putea si de aceea va multumesc frumos.Deci am fost casatorita civil cu un barbat care l-am iubit f mult a rezultat un copil dupa aceea am divortat ca nu ne mai intelegeam nu s-a prezentat la divort si acum mai nou m-a dat in judecata ca nu e copilul lui.Precizez tatal copilului nu a mai dat nici un semn de 3 ani si 2 luni si nu s-a interesat deloc de copil nu plateste pensie alimentara nimik.Daca eu nu am pretentii la pensie alimentara si nu vreau nimik de la el ma va obliga instanta sa fac testul adn?Adevarul este ca vreau sa ma lase in pace nu am pretentie de nimik de la el copilul meu are acum un tata si acum si-a adus aminte dupa tot acest timp si de aceea eu nu vreau sa il vad in viata fetitei mele.Deci ma va obliga instanta sa fac acest test daca eu nu vreau?ce se va putea intampla?voi plati amenzii ?va multumesc tare mult
Ce varsta avea copilul cand a promovat actiune in tagada paternitatii?
Am inteles ca acum copilul are peste trei ani, dar trebuie sa stiti ca actiunea trebuie sa fie introdusa intr-un termen de 3 ani, calculati de la data la care "tatal" a luat cunostinta de nasterea copilului.
in actiunea sa, reclamantul trebuie sa arate situatia de fapt, in cadrul careia sa se arate motivele ce conduc la rasturnarea prezumtiei de paternitate, cu alte cuvinte ca nu sotul mamei este tatal copilului.
In cadrul procesului (cercetarii judecatoresti) se vor administra probe, in stabilirea situatiei de fapt reale. Precizez ca este admisibil orice mijloc de proba, insa cel mai recomandabil, mijloc de proba este expertiza medico-legala, care poate fi de mai multe feluri, cum ar fi: expertiza determinanta a datei probabile a conceptiei; expertiza capacitatii de procreere; expertiza genetica – asa – numita „expertiza ADN”; expertiza dermatoglifica; expertiza serologica etc.
De asemenea si alte probe pot fi concludente, cum ar fi martorii care sa confirme faptul ca sotii au fost despartiti in fapt, in perioada in care era cu putinta conceptia, precum si inscrisurile.
Degeaba sustineti ca nu aveti pretentii la pensia de intretinere, pentru ca aceste tipuri de rudenie, tata-copil, nu incumba numai aceasta obligatie, ci si vocatia succesorala reciproca, care, in cazul admiterii actiunii, vor disparea si vor avea efecte atat pe viitor, cat si pentru trecut.
Marcel Mihalache, Avocat
poate aveti noroc si este prescrisa actiunea, adica s-au implinit cei 3 ani.faceti-va aparari in sensul ca a stiut de cand s-a nascut de existenta copilului
Nu aveti cum sa-l excludeti din viata copilului
Va multumesc pt raspunsul pe care mi l-ati dat dar mai vreau sa va intreb daca spun in instanta ca nu vreau sa fac testul adn si este opinia mea ma vor obliga la asa ceva?Voi plati amenzi pt asta?Eu nu vreau nimik de la el ca copil acesta nu il cunoaste de tata era foarte mika cand noi ne-am despartitnici nu isi facea obligatiile de tata-sot.Si daca fostul meu sot va vrea sa renuntel la numele la copilse poate baga formalitatile pt alt nume de familie?Va rog spuneti-mi si mie nu vreau sa fac testul sa stie exact ca e copilul lui sa ii dea dreptul la vizita sa o i-a sa o duca pe nu stiu unde sa o inbolnaveasca mai ales ca fata e atasata de bunicii de mine si de tatal ei adoptiv sa spun asa.si va da-ti seama ca o sa planga copilul ca toate aleea.si daca nu ma prezint la proces ce se intampla?va spun ca m-a dat in judecata ca sa ii fac eu testul adn (ca sa il platesc eu si daunele judecatoresti)cu asa ceva ce se intampla eu voi plati toate acestea daca el m-a dat in judecata?va multumesc tare mult
teoretic puteti fi amendata daca nu va dati curs unei dispozitii judecatoresti. Daca el a cerut-o el trebuie sa plateasca, nu dvs. Daca nu faceti expertiza ADN, judecatorul va judeca dosarul in lipsa acestei expertize pe baza celorlalte probe ce se vor administra si in baza propriei constiinte. cu un avocat bun, aveti sanse sa fie contrazise toate probele lui si , chiar daca refuzati expertiza sa i se respinga actiunea. Sfatul meu este sa consultati un avocat, mai ales ca , din ce scrieti, actiunea nu a fost prescrisa.
In primul rand, tot nu ne-ati spus cati ani are copilul?
Apoi, daca veti refuza testele solicitate de instanta, se va naste un mare semn de intrebare referitor la paternitatea copilului, adica se va crede ca aveti un interes de a ascunde adevarata paternitate a copilului.
De platit, aceste teste vor cadea in sarcina reclamantului, dar daca va castiga, adica daca se va dovedi ca are dreptate si nu este el tatal biologic al copilului, veti plati toate cheltuielile de judecata.