Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosinta limitata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosinta limitata

ve rog sa ma ajutati. O institutie publica doreste sa ajute cateva familii cu copii multi prin punerea la dispozitia acestora a unor terenuri de care dispune ...cum poate face asta pt ca folosinta gratuita este doar pt institutii publice fara scop lucrativ..in ce baza legala ii pot pune pe acele terenuri? Repet , sunt persoane defavorizate...ce beneficiaza de ajutor social.
Eu zic PRIN INCHIRIERE chiria este libera si poate avea orice pret

Se poate incheia chiar un contract de comodat , un imprumut de folosintza gratuita , unilateral , prin care are loc traditiunea efectiva a bunul imobil respectiv,fiind un contract real.
Contractul de comodat se incheie in forma consensuala , fiind necesar si suficent acordul celor doua parti contractante.
Nu se transmite dreptul de dispozitie,adica dreptul de a instraina bunul ,ci doar folosintza si posesia temporara asupra bunului
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Bun sfatul Ioanei Sfat de la mine : urmeaza sfatul Ioanei Stoica
O institutie publica poate fi comodant si o persoana fizica comodatar?????? In ce conditii?
Pai comodatul adica imprumutul de folosinta care este esentialmente gratuit nu e acelasi lucru cu folosinta gratuita?!