avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bataie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bataie la politie

Am un prieten care a fost chemat la sectia de politie si a fost audiat. Cand l-am vazut a doua zi avea deja un ochi vanat si l-am intrebat ce s-a intamplat,a recunoscut cu greu ca fusese batut, de mai multi politisti, pe rand, l-au dat cu capul de fiset, i-au dat cuo bata la talpi si mai multe lovituri, majoritatea nu se vad ca urme.
Ce il sfatuiti sa faca?
Cel mai recent răspuns: Sonji , utilizator 13:54, 11 Ianuarie 2012
sa scoata un certificatt medico-legal....si sa depuna plangere penala
sebastian-barbulescu a scris:

sa scoata un certificatt medico-legal....si sa depuna plangere penala


pentru ce?ca sa aiba sansa sa fie condamnat pentru denuntare calomnioasa?
cum poate demonstra ca a fost batut la politie?

nu dati sfaturi asa aiurea..

domnule @ion-iliescu...
sper ca dumneavoastra se le dati mai pertinente...
in primul rand trebuie sa cunosti cazul , faptic ca sa stii ce si cum...aici aducem doar o indrumare celor care intreaba ...nu inseamna ca trebuie sa si faca astfel cu isi dau pe forum utilizatorii,,,
forumul este destinat sa ajute pe cei care nu isi permit sa consulte un avocat (financiar vorbind...)....
daca dumneavoastra aveti o idee mai buna, o puteti face postand o recomandare....nu are sens sa caracterizam raspunsurile altora!!
A fost la IML si va lua certificactul saptamana viitoare.
Problema e ca ii e frica, sa nu se puna rau cu politistii, are si fapta aia pt care e cercetat, ii este fff frica. Dar nici ei nu trebuiau sa il bata, nu?
normal ca nu trebuia sa il bata.
totusi,unii politisti,daca te prind in flagrand cu o fapta grava,te mai linistesc o leaca.

sfatul meu este sa nu depuneti nici un fel de plangere,pentru ca nu o sa obtineti nimic,decat o inrautatire a situatiei.
eu nu cred ca militienii au fost atat de prosti sa il bata cu martori de fata.asa ca nu aveti sanse cu o plangere.

despre ce fapta e vorba?

Alte discuții în legătură

Ce putem face in acest caz? dianaenache87 dianaenache87 Buan dimineata!Am si eu o problema delicata!!Sotul meu impreuna cu un prieten au fost luati de politia comunitara...La sectia de politie au fost arestati cu ... (vezi toată discuția)
Abuz politie. declaratie scrisa sub presiune. posibilitate schimbare declaratie ionuti876 ionuti876 Buna seara, am fost retinut intr-o sectie de politie in bucuresti fara sa fiu inregistrat in care am fost retinut in jur de 6 ore, am fost maltratat si ... (vezi toată discuția)
Abuz de putere cu vatamare fizica victor1906 victor1906 Buna ziua. Este vorba de nepotul meu de 21 de ani , care a fost chemat la politie , banuit ca a fost autorul unei spargeri de locuinta. A fost pus sa dea ... (vezi toată discuția)