Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamare angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamare angajator

buna seara,
Sunt barman,patronul nu-mi da voie sa imi verific inventarul!! e gestiunea mea,dar totusi daca o tura vrea sa ma scoata bine la inventar o face dak nu ma scoate lipsa ,fara dreptul de a avea acces la borderoul de inventar (caiet) sa vad si eu dak chiar am iesit lipsa sau nu! Acum vrea sa ma concedieze pt ca i-am cerut sa-mi arate caietul de inventar. Ce ma sfatuiti? Cui pot sa ma adresez?
Politiei economice de pe raza localitatii sau judetului de unde este barul!
multumesc pentru sfat!
Depuneti plangere in acest sens la Garda Financiara.
andymaurul, utilizator
Superrr .. pentru concediere trebuie sa se adreseze Politiei economice ... :slap:

1. Pentru nereguli savarsite n domeniul finanaciar -contabil va puteti adresa Garzii Financiare, Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Politiei etc.

2. pentru nereguli savarsite in domeniul relatiilor de munca , securitate si sanatate in munca va puteti adresa ITM-ului sau Inspectiei Muncii.

3. In cazul in care va concediaza , aveti dreptul de a contesta in instanta decizia de concediere in termen de 45 de zile de la data comunicarii acesteia.
multumesc pentru sfat!