Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident la locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident la locul de munca

buna ziua as vrea si eu niste raspunsuri la urmatoare problema:in data de 26 septembrie tatal meu a avut un accident de munca mai exact a fost ars cu sirop de zahar pe 76la suta din suprafata corpului a fost internat in spital si in data de 22 noiembrie il externeaza .
acuma el poate cere despagubiri morale pt suferinta produsa ?sau macar poate iesi cu pensie ?el are 50 de ani si cui poate sa se adreseze ?
In contractul colectiv de munca pe unitate, ar trebui trecuta suma alocata acc. de munca.
Despagubiri morale, doar intr-un proces civil, care dureaza si costa !
Firma trebuie sa fi anuntat la ITM acc., sa fi intocmit dosarul de cercetare si sa fi depus FIAM la casa de sanatate / pensii, ptr. plata spitalizarii, a conc. medical si a tratamentului de recuperare.
Daca medicii, il declara inapt ptr. munca, se poate pensiona pe caz de boala, in urma unui acc. de munca
Multa sanatate va doresc.
multumesc. vreau sa va mai zic ca el afost angajat cu contract pe o perioada de 3luni si acuma ia dat de la spital concediu pana 15 decembrie si iau zis ca din 2 in doua zile sa mearga la medicul de familie.si dupa 15 decembrie poate medicul de familie sai prelungeasca concediul? si da accidentul a fost inregistrat ca accident de munca. si dupa ce se termina tot concediul el ce face?il pot da in somaj?sau pensie pt o perioada determinata?
Daca recuperarea este buna, si poate munci, se poate schimba locul de munca, cu unul mai usor, poate avea program redus, sau da, o pensie pe perioada determinata.
Depinde cum se simte dupa accident.
De conc. medical, nu ma pricep sa-ti raspund, poate un consultant de resurse umane.
buna seara vam spus ca tatal meu a fost externat pe data de 22 naiembrie . cat astat in spital adica 26 -09-2011=22-11-2011 la externare iau dat biletele de iesire din spital(pt ca el in periada asta a fost transferat la doua spitale) si a venit dupa el soferul de la firma unde lucreaza si ia luat din biletele de externare ca a spus ca el (soferul) trebuie sa le duca la fabrica si acuma el acasa are doar un bilet de externare din 16-11 pana pe 22-11. este normal ca soferul sa faca asta?cum poate lua inapoi biletul de externare?pt ca acuma el are dovada doar pt 6 zile de spitalizare?restu cum le dovedeste?
buna ziua. nu trebuia sa vina cei de la ITM(inspectoratu teritorial de munca)sa-i ia o declaratie ceva?pt ca vreau sa va spun ca pe el nu la intrebat nimeni nimic doar dupa vreo luna de spitalizare au fost la el la spital o doamna de la resurse umane doctorita firmei si un domn de la protectia munci dar tot angajat in cadrul firmei respective.