avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident circulatie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident circulatie

intr-un accident de circulatie ( un caine a aparut in fata masinii ,soferul tanar-si ca varsta si putin de cand a dobandit permisul,cca 1 an),soferul de emotii a accelerat in loc sa franeze.
masina in leasingasigurare rca +casco
in accident masina a distrus un stalp de electricitate .
cine si cat despagubeste pagubele produse:masina peste 50% avariata si stalpul de electricitate distrus?
Cel mai recent răspuns: ContSters231828 , utilizator 19:03, 2 Decembrie 2011
asiguratorul RCA va achita daunele provocate tertilor iar masina poate fi reparata de catre asiguratorul CASCO
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2011
Mihai Costache, Avocat
Asiguratorul RCA nu poate despagubi in acest caz.Cainele este lucru din punct de vedere juridic dar nu il putem confunda cu o masina.
Stalpul va fi despagubit de polita RCA iar daunele produse masinii dv se vor despagubi pe polita CASCO pe care o are incheiata firma de leasing si pe care o platiti dv.
Nu cred ca se acorda despagubirea in acest caz.
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2011
floare _de_ colt, utilizator
stilpul apartine unui tert, in general este furnizorul de electricitate. el este cel despagubit in baa Rca.

Alte discuții în legătură

Accident dupa dauna totala MirceaEne MirceaEne Buna ziua, In urma cu 3 luni am fost implicat intr-un accident si firma asiguratoare a decis sa imi plateasca dauna totala autoturismului meu. Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Dauna dosar katicabogar katicabogar Am avut un accident in data de 15.ian.2011; A iesit in fata mea o masina din partea stanga, soferul masinii respective avand indicatorul STOP, el neacordand ... (vezi toată discuția)
Accident masina no_body no_body Am fost lovit intr-o intersectie de catre un autoturism ce avea asigurare la omniasig, accident fara victime. Era valabila o intelegere intre parti, dar in ... (vezi toată discuția)