Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident circulatie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident circulatie

intr-un accident de circulatie ( un caine a aparut in fata masinii ,soferul tanar-si ca varsta si putin de cand a dobandit permisul,cca 1 an),soferul de emotii a accelerat in loc sa franeze.
masina in leasingasigurare rca +casco
in accident masina a distrus un stalp de electricitate .
cine si cat despagubeste pagubele produse:masina peste 50% avariata si stalpul de electricitate distrus?
asiguratorul RCA va achita daunele provocate tertilor iar masina poate fi reparata de catre asiguratorul CASCO
Mihai Costache, Avocat
Asiguratorul RCA nu poate despagubi in acest caz.Cainele este lucru din punct de vedere juridic dar nu il putem confunda cu o masina.
Stalpul va fi despagubit de polita RCA iar daunele produse masinii dv se vor despagubi pe polita CASCO pe care o are incheiata firma de leasing si pe care o platiti dv.
Nu cred ca se acorda despagubirea in acest caz.
floare _de_ colt, utilizator
stilpul apartine unui tert, in general este furnizorul de electricitate. el este cel despagubit in baa Rca.