Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul Cor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul Cor

Pentru ca o SC sa angajeze o persoana pe postul de conducator auto este neaparat nevoie ca acea persoana sa aiba studii medii( liceale sau bacalaureat)? Sau este suficient ca detine permisul de conducere?

Va multumesc
8322 COR

Soferi de autoturisme si camionete

(Subgrupa majora 83, Grupa minora 832)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Descriere

Soferii de autoturisme si camionete conduc autoturisme si camionete pentru a transporta pasageri, corespondenta sau marfuri.
Marcel Mihalache, Avocat
Codul COR complet este 832201- Sofer de autoturisme si camionete

Pentru angajarea acestuia este suficient sa aiba permis de conducere pentu categoria respectiva ...
In practica asa este, cum spune @freeelis, eu explicam dpdv al COR.

Maestre @freeelis, nu rabd sa nu va supun atentiei totusi prevederile Ordinului MMFPS nr. 1.832/2011 - aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania.
Art. 2. — (1) Clasificarea ocupatiilor din Romania se aplica in toate domeniile de activitate economica si sociala si este obligatorie pentru toate organele administratiei publice central si locale, unitati bugetare, operatori economici, indiferent de forma de proprietate, organizatii patronale, sindicale, profesionale si politice, fundatii, asociatii si alte persoane fizice si juridice care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, la completarea documentelor oficiale ori de cate ori se cere precizarea ocupatiei.

Sunt de acord ca in practica poti angaja la un SRL pe functie de Director tehnic un simplu mecanic auto, sau conducator auto cu 4 clase, dar cu permis de conducere, dar vorbeam de litera si spiritul legii... (poate va mai aduceti aminte expresia de pe vremuri).

Marcel Mihalache, Avocat
Corecta observatia dvs, insa acel Ordin nu prevede si studiile necesare ocuparii acestor functii asa cum o facea pe vremuri celebra Lege nr.12/1971 --parca :-/

p.s.
imi vine sa rad .. ca pentru obtinerea permisului de conducere nu se impune prin lege ca solicitantul sa aiba minim studii medii ...
procmarci a scris:

8322 COR

Soferi de autoturisme si camionete

(Subgrupa majora 83, Grupa minora 832)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Descriere

Soferii de autoturisme si camionete conduc autoturisme si camionete pentru a transporta pasageri, corespondenta sau marfuri.

Aici am citat din RUBINIAN COR.
Observ ca exista si o norma cu nivelul de instruire.

Va vine sa radeti cu observatia din PS, dar este de plans (a se vedea permisul lui bercea mondialu - analfabetul - remarcati lipsa de majuscule).
Marcel Mihalache, Avocat