Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Retele sociale ca probe juridice
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Retele sociale ca probe juridice

Buna ziua. Pot fi considerate probe dpdv civil sau penal pozele postate pe Facebook sau alte retele sociale?
daor in penal, in anumite conditii...in civil nu.
In civil de ce nu ar fi posibil? Spre exemplu a fost incalcat dreptul la imagine al persoanei prin postarea neautorizata a unor poze. In acest caz cum probez fapta ilicita? Cu inscrisuri? Exclusiv prin martori?
cod civil:
Art. 73 - Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile

Deci ar trebui sa fie permise – altfel ce sens ar mai avea aceasta dispozitie? Le propuneti, eventual...

Legea 8 / 1996 (cu modificarile intervenite)

Art 88 Protectia portretului, a destinatarului corespondentei si a secretului sursei de informare
(1) Utilizarea unei opere care contine un portret necesita consimtamantul persoanei reprezentate in acest portret. Autorul, proprietarul sau posesorul acesteia nu are dreptul sa o reproduca sau sa o utilizeze fara consimtamantul persoanei reprezentate sau al succesorilor acesteia, timp de 20 de ani dupa moartea persoanei reprezentate.
(2) In lipsa unei clauze contrare, consimtamantul nu este necesar daca persoana reprezentata in portret este de profesie model sau a primit o remuneratie pentru a poza.
(3) Consimtamantul prevazut la alin. (1) nu este necesar pentru utilizarea unei opere care contine portretul:
a) unei persoane general cunoscute, daca portretul a fost executat cu ocazia activitatilor sale publice;
b) unei persoane a carei reprezentare constituie numai un detaliu al unei opere ce prezinta o adunare, un peisaj sau o manifestare publica.

Art. 139 indice 2
Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda urmatoarele fapte:
a) incalcarea prevederilor art. 21;
b) incalcarea prevederilor art. 88 si 89; [...]

(sanctiunile se aplica si persoanelor juridice)
Fotografia este considerata opera in intelesul legii...

Citit, eventual, si discutia de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
rarespopa a scris:

In civil de ce nu ar fi posibil? Spre exemplu a fost incalcat dreptul la imagine al persoanei prin postarea neautorizata a unor poze. In acest caz cum probez fapta ilicita? Cu inscrisuri? Exclusiv prin martori?

Este destul de dificil de probat dar nu imposibil.
Trebuie sa dovediti ca nu ati postat dvs. acele poze.
Si apoi...restul...
D-le avocat!
Cum ar putea sa dovedeasca un fapt negativ (ca el nu a postat) ????!!!!!