avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor istoric imobil la cumparare am nevoie de raspuns
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor istoric imobil la cumparare am nevoie de raspuns

buna seara sunt intro situatie cam disperata vreau sa cumpar o garsoniera am gasit ne-am inteles la pret am
facut la notar cerere de autentificare la urgenta dar propietaru in acel moment a adus decat ultimu contract de vanzare cumparare
azi i-am cerut sa imi arate istoricu actelor si ea finnd al 4 lea propietar are actele decat intre 2-3 ,3-4 propietar adica decat un contract de vanzare cumparare in urma si incheiere de autentificare plus cadastrul al 2 lea propietar si contractu ei si cadastru 3 propietar

dar
primu contract de vanzare cumparare intre 1-2 plus(intre sc x care a contruit si primu propietar ) proces verbal primire locuinta nu il are ,cel putin asa zice .
AGENTII DE LA firma imobiliara spun ca nu este nici o problema ,eu doresc sa stiu daca pot sta linistit si pot incheia actele si daca pot sa vand in continuare fara acest act ,deasemenea cum au cumparat al 2 cumparator ?
maine vede si notara restu actelor dar doresc sa stiu un raspuns inainte:((
Cel mai recent răspuns: mariuscilin , utilizator 19:18, 17 Octombrie 2008
Sa inteleg ca proprietarul are 2 contracte al lui adik intre proprietarul 3 si 4 si al celui de la care a cumparat intre proprietarul 2 si 3. Deasemenea mai are cadastrul celui de al 2-lea proprietar si al celui de al 3-lea de la care a cumparat. Corect?

Prin cadastru dvs intelegi incheieri de intabulare?
Imobil e intabulat pe numele proprietarului actual si al celor din urma? Pentru ca in caz afirmativ nu este cazul sa va faceti griji daca cei 3 proprietari dinaintea dvs au cadastru si intabulare in Cartea Funciara.

Multa bafta!!!
da propietaru are 2 contracte si si cadastrele celor din urma plus incheierile de autentificare ale actelor

nu inteleg prin cadastru incheiere de intabulare nu prea stiu exact ce este aceea insa propietarii erau trecuti la actele de cadastru
dar am cerut certificat fiscal si extras de autentificare si este pe numele ultimului propietar fara probleme maine vad la notardeci presupun ca acolo imi arata tot
Ultima modificare: Miercuri, 15 Octombrie 2008
mariuscilin, utilizator
deci nu este rau daca solicitati toata dobandirea anterioara sa o cunoasteti si chiar sa fie trecuta complet in contractul prin care veti cumpara. Dar aceasta probatio diabolica nu mai este in prezent uzitata avand in vedere ca prin extras de carte funciara se demonstreaza cine este actuall proprietar. Schita cadastrala este documentatia acel desen tehnica pe care in prezent in noul sistem de carte funciara numai se specifica numele proprietaruluii fiind irelevanta specificatia. dat atentie intabularea este Incheierea eliberata de biroul de carte funciara si care obligatoriu trebuie sa fie pe numele celor de la care cumparati
Sunt convinsa ca vi se va arata totul la notar, extrasul si certificat fiscal si atentie sa solicitati sa va arate adeverinta de la asociatia de propietari in temeiul legii 230/2007 caci daca lipseste actul este nul absolut
Incercati sa nu faceti tranzactia sub presiune, mai ales daca observati ca cei de la agentia imobiliara va preseaza si se grabesc sa incheie tranzactia.:confused:
Mai bine o amanati, verificati si apoi actionati.
Se intampla prea multe si prea mult in numele bunului simt ! #-o
da ave-ti dreptate va impartasesc experienta traita ca sa stie si alta lume
noroc ca notaru ales de mine e ok
doamna propietar si sotu ei aflu ca nu au adresa actuala acolo si buletinele pareau ca noi
plus mi-a zis notara ca cartea funciara nu aparea in baza de date pana la urma nush de unde a scoso
propietara nu vroia sa imi dea toate contractele pe care le avea cele incheiate de ea ea avand tre contracte a fost nevoie de doamna notara sa se duca acasa cica desi i-am spus sa aduca tot la fel si notara am comparat semnaturile sotului ei cica si nu erau chiar la fel cu cele de pe contract kulmea la sotie erau la fel
nu a adus certificat de casatorie notara chiar credea ca e alt om si e frauda mai ales ca vroiau repede si cash
am renuntat intr-un final dupa atatea

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare imobil un singur exemplar din 6 mariuscilin mariuscilin buna ziua vreau sa cumpar un imobil si vanzatorul are contract de vanzare cumparare 1 singur exemplar din 6 contractu a fost realizat in anu 1996 EL A facut ... (vezi toată discuția)
Acte vanzare imobil adighe adighe Buna ziua si bine v-am gasit, Doresc sa vand un imobil proprietate personala, dar singurele acte pe care le am sunt contractul de vanzare-cumparare intre ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa efectuata in anul 2006 - imobil neintabulat alexandrasive alexandrasive buna ziua, prin agentie imobiliara am gasit o casa veche cu teren pe care am dori sa o cumparam. Am studiat actele de la proprietara si am observat o ... (vezi toată discuția)