Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata?

Gen:F
Data nasterii:19.oct.1954
Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni
Alte date: 3 copii, cadru didactic ,in acesta perioada am beneficiat de 45 zile concediu fara plata ( 1 mai -15 iunie 2010)
Intrebare:Vreau sa stiu cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata, in caz ca ma voi pensiona la 1 martie 2012 cu cate % voi fi penalizata ?
Va multumesc!
Limita de varsta la 59 de ani si 11 luni(19/09/2014).Conditia de varsta pentru pensie anticipata fara penalizare este indeplinita(54 de ani si 11 luni).Conditia de stagiu in acest caz este de 37 de ani si 11 luin(neindeplinita),fara stagiu asimilat.Pentru cei 3 copii nu se mai acorda nici o reducere a varstei standard de pensionare.Daca va pensionati anticipat partial incepand cu 01/03/2012 penalizarea va fi de 23,25% pentru cele 31 de luni de anticipare(martie 2012-septembrie 2014 inclusiv).
taica miu este pensionar pe caz de boala 28 de ani...inainte avea lucrati cam vreo 15-16 ani (nus sigur) pe santier si cred ca era la grupa a doua de munca incadrat...acum are varsta de 59 de ani si 5 luni...intrebarea este urmatoarea: lui i sa oprit cotizatie din pensie sau i sa pus cele 3 luni la an , in toti acest ani , daca da , cat este procentul si cam ce vechime a cumulat pana acum si cam cand ar putea sa depuna dosarul de pensionare la limita varsta...
cristy1110:
1. Cu datele aproximative pe care le dati nu puteti sa primiti un raspuns nici macar aproximativ.

2. - Reveniti cu data nasterii tatalui dvs., cu stagiul de cotizare (vechime) din care cati ani a lucrat in gr. a II-a de munca si cu ce procent.
- Toate aceste date trbuie sa fie inregistrate in carnetul de munca al tatalui dvs.
tudorvaleriu a scris:

cristy1110:
1. Cu datele aproximative pe care le dati nu puteti sa primiti un raspuns nici macar aproximativ.

2. - Reveniti cu data nasterii tatalui dvs., cu stagiul de cotizare (vechime) din care cati ani a lucrat in gr. a II-a de munca si cu ce procent.
- Toate aceste date trbuie sa fie inregistrate in carnetul de munca al tatalui dvs.

data nasterii-iulie 1952
12 ani si 6 luni munciti-grupa 2
pensionar din 1982-gradul 2
nu stiu la ce procent faceti referire....carnetul de munca este la casa de pensii din momentul pensionarii...
cristy1110, utilizator
1. - Varsta standard de pensionare este de 65 de ani.
- Pentru cei 12 ani si 6 luni lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
- Asadar poate solicita pensie de limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.

2. - Fiind beneficiar al pensiei de invaliditate va trece direct la pensie de limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.
- Va putea alege cea mai mare pensie dintre cea de invaliditate si cea de limita de varsta.