Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua

As dori va rog sa ma ajutati cu o mica problema. Un bun prieten de-al meu doreste sa-si infiinteze o firma de detectivi. Cum trebuie sa procedeze, care sunt pasii?
Va multumesc, George.
Va parcurge pasii normali pentru infiintarea unei societati comerciale, Mai mult de atat societatea trebuie sa aiba obiect de activitate singular - cod CAEN 8030 activitati de investigatii, a se vedea art. 2 alin. 2 din legea 329/2003 privind profesia de detectiv particular. Cu alte cuvinte nu mai puteti desfasura alte activitati, spre exemplu comert, productie etc.
In completare: pasii pentru infiintarea societatii si documentele necesare le gasiti pe site-ul oficului registrului comertului, la rubrica formalitati.