avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... am sanse sa castig proces cu asociatia de proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

am sanse sa castig proces cu asociatia de proprietari?

BUNA ZIUA
As dori si eu o parere daca se poate la urmatoarea problema " locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje , la un apartament la etaju 10. Intretinerea iarna-mi vine undeva la 6-700 lei noi -din care cam 2/3 este caldura. Caldura din aparatament este aproximativ ca si in mediu inconjurator deci lipseste cu desavarsire - eu ma incalzesc cu 2 clime care ma costa 1000-12000 lei lunar iarna. Administratoarea este in functie (se pare) doar pentru a incasa bani( nu pentru a rezolva problemele iminente din bloc) - posibil nici CET-ul sa nu furnizeze caldura la parametrii conveniti ,dar parerea mea ca si tevile din bloc fiind vechi de 30 de ani ...sunt cel putin pline de rugina ..!!! Nu se face nimic in bloc ...le convine sa dea drumu la aragaz ( doar gazul e la comun) ...si deja simt ca mi se fura banii efectiv din buzunar , de multi ani de zile. As putea sa incep un proces cu aceasta Asociatie de proprietari ???
PS : Am solicitat sa ma debransez si sa-mi instalez tremoteca si aceasta asociatie nu a fost de acord ...deci nu mi s-a aprobat !


Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cozmin30 , utilizator 10:55, 12 Ianuarie 2012
legea prevede ca va puteti debransa daca dovediti ca aveti alta sursa de caldura.
deci daca dvs va instalati centrala puteti sa va debransati.
asociatia dvs nu face sedinte ?
nu aveti comitet si presedinte ?
pana sa va judecati incercati sa rezolvati pe cale amiabila.
daca aveti gazele deja in bloc si platiti de ordinul sumelor ce le-ati enumerat atunci nu pot sa va inteleg deoarece cu cheltuielile pe o iarna deja va platiti si centrala si bransamentul la gaze.
1 1000-1200 lei poate nu 12000
2 ce este o tremoteca?

Asa dintr-odata la proces?
Aveti repartitoare?
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
w_v_w_v, utilizator
cozmin30 a scris:

Administratoarea este in functie (se pare) doar pentru a incasa bani( nu pentru a rezolva problemele iminente din bloc)

Referitor la administratorul de imobil,conform norme acesta este angajatul asociatiei de proprietari care detine limita de competenta sa execute hotararile adunarii generale a proprietarilor si dispozitiile reprezentantilor asociatiei de proprietari
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia ,care detine obligatia sa se ocupe de buna functionare a instalatiilor imobilului
Pana la eventuala actionare in instanta a asociatiei de proprietari,incercati sa va demonstrati interesul pentru o solutionare amiabila la nivelul intern
Contactati personal presedintele de asociatie de proprietari ,analizati situatia si cauzele,verificati optiunile pentru remedierea disfunctionalitatilor care determina disconfortul termic
In cadrul condominiului,sunteti singurul care se confrunta cu astfel de situatie?
1000-1200 lei curentu electric ...repet am 2 clime ...iar cu expresia "asa dintr-o data proces" ...cred ca oricine se satura dupa 7-8 ani sa plateasca aceasta caldura iar caloriferele sint ca si gresia de cale ...deci tu tot respectu` ....nu-i asa dintr-o data ( platesc la bloc cheltuielile medie 1300 Euro /an + aproximativ 2000E curent ...sincer in LasVegas cred ca scap mai ieftin)


se confrunta etajele 8-9-10 cu aceasta lipsa de caldura ...restu au relativ caldura (tineti cont ca blocul este relativ vechi iar tevile efectiv se subtiaza inspre etajele superioare ...la mine teava principala de caldure este relativ cat degetu diametru iar la etajul 3 de exemplu este exponential mai mare in diametru ...deci daca este colmatata(infundata cu depuneri-rugina) undeva- este foarte clar ca aceasta se intampla unde este mai subtire. Nu se doreste schimbarea intregii coloane pentru ca evident costa.
Am tot respectu` pentru persoanele in varsta ...presedintele de la asociatie este plecat din tara de 2 ani; vicepresedintele este un om in etate al carui raspuns este ca si al guvernului de vreo 4-5 ani : "o sa facem " ..si atat.
Repet am cerere scrisa de debransare -nu s-a aprobat .Nu am centrala termica -am 2 clime .Nu avem repartitoare -nici nu se doreste aceasta( se invoca tot timpul ca ar fi o hotie a statului aceste repartitoare) ; gazul e la comun -caldura la fel ; firnizorul caldurii este CET-ul ; am facut reclamatie la ei -au venit si au constat : caloriferele au 20 grade celsius si au invocat faptul ca ar trebui schimbata coloana de caldura.
Cam atat
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
Adriantot, moderator
nu ati aratat motivele ce le veti expune in instanta.Asa cum faceti precizarile ..nuse intelege ce doriti.Cititi legislatia si vedeti ce incalcari sunt.Instanta se pronunta punctual.
Ps.daca presedintele e plecat din tara ...in 90 de zile trebuia facuta o AG.
Refacerea instalatiilor intra in atrib administratorului si se poate face o adresa la controlul calitatii constructiilor...cam asa ceva.
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
proprietaru, utilizator

Alte discuții în legătură

Abuz al asociatiei de proprietari saiu saiu Stau intr-un bloc in care din 39 apartamente , 5 apartamente sunt conectate la CET.In urma unei adunari cenerale la care cei prezenti au hotarat ... (vezi toată discuția)
Debransare radet bucuresti macmac macmac Suntem asociatie de scara. Avem contorizare pe scara la apa calda si caldura. Prin aceasta RADET spune ca obligatiile sale privind inlocuiri sau reparatii ... (vezi toată discuția)
Vreau sa tai tevile din apartament mark65 mark65 Din toamna trecuta sunt debransat, si am centrala de apartament, Pe ianuarie a venit de plata suma de 90 lei pentru tevile din ap,caloriferul din ... (vezi toată discuția)