avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferente revisal codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferente revisal codul muncii

Buna ziua,

Am avut in ultima perioada cateva incetari CIM cu 56d - indeplinirea conditiilor cumulative pentru pensionare...... . In revisal la art 56d denumirea acestui articol este "constatarea nulitatii absolute a CIM..." - mai exact art 56e. Si cel cu conditiile de pensionare apare ca 56c (in revisal) care in codul muncii e abrogat.
Am mai avut o diferenta la incetarea CIM pe perioada determinata, nu corespundeau nici acolo articolele.
Am ramas eu in urma cu ceva? sau e o problema de sistem?
Mentinez ca deciziile le-am facut cu articolele din Codul Muncii.
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Olga27 , utilizator 17:36, 20 Ianuarie 2012
Cred ca lucrati cu un revisal versiune veche, intrati pe inspectiamuncii.ro si descarcati ultima versiune.
Versiunea noua a programului Revisal este 5.0.6 actualizata prin versiunea 5.0.8 ... ambele versiuni le puteti descarca de pe acesta pagina
[ link extern ] /

Versiunea 5.0.8 se va instala dupa dezinstalarea versiunii 5.0.6. in aceeasi locatie unde a fost instalata versiunea 5.0.6.
versiunea pe care o am instalata este 5.0.8.019, si a fost instalata conform instructiunilor de pe site. Am sa incerc sa le trimit un email celor de la usport tehnic sa vad daca vor gasi o solutie.
Multumesc pentru raspunsuri
Mai este o versiune 5.0.8.033
Codul muncii a fost modificat ca urmare este corect in Revisal
Art. 56. - (1)
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului sau a angajatorului persoana fizica;
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
d) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
titiana, utilizator

Alte discuții în legătură

Revisal versiunea 5.08.033 Zetu Elena Zetu Elena Versiunea nou lansata la REVISAL,5.08.033 se instaleaza peste cea veche si nu se pierd datele ? Se transmite din nou la ITM chiar daca nu sunt modificari la ... (vezi toată discuția)
Versiuni revisal mmarianne mmarianne Buna ziua, In 6.12.2011 am instalat de pe siteul Inspectiei Muncii noua versiune 5.0.8 a revisalului, cu terminatia .033 Din cite am inteles de la alti ... (vezi toată discuția)
Nou contract la data pensionari ContSters13909 ContSters13909 Sunt administrator la o asociatie si in sept indeplinesc varsta de pensionare. Cnf art 56 d din codul mci CIM inceteaza de drept. Cum se procedeaza la acea ... (vezi toată discuția)