avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare imobil un singur exemplar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare imobil un singur exemplar din 6

buna ziua vreau sa cumpar un imobil
si vanzatorul are contract de vanzare cumparare 1 singur exemplar din
6 contractu a fost realizat in anu 1996 EL A facut succesiunea acum in 2008 DUPA MAMA SA
SI a facut si cadastru si intabulare
notara ma intrebat daca vreau sa continui sa cumpar in conditile in care vanzatorul are un singur contract eu am zis ca da ,sora mea spune sa-i spun vanzatorului sa dea restul contractelor pierdute la ziar ce parere ave-ti?
Cel mai recent răspuns: mariuscilin , utilizator 15:31, 29 Octombrie 2008
Da. Să le dea la ziar. ªi la TV. La OTV, să le ştie lumea! :D

Doar nu veţi fi vrînd să aibă toate cele 6 exemplare? Are unul şi bun. La fel de valabil ca exemplarele celelalte.

Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Eu va intreb daca doriti sa continuati sa cumparati printr-un act, un singur act... incheiat la notarul ala!!! :O
Nu inteleg, ori nu ati inteles dv. bine ce v-a spus notarul, ori acesta a spus tampenii mai mari ca el!
:stunned:
Sa-i fie rusine ca are decat unul. :D

Lasand gluma la o parte, imobilul ala a fost vandut de mai multe ori? Poate notarul a vrut sa va spuna ca cel care vinde imobilul are numai ultimul contract de vanzare-cumparare si nu le are pe celalalte pana la primul proprietar.
#-o#-o#-o
Nu cred ca a inteles omul bine ce a vrut sa spuna notarul. Sfatul meu e sa se duca iar la notar si sa-l mai intrebe inca o data.. Eventual sa isi si noteze ce ii spune respectivul notar.
de inteles am inteles bine si doamna notar a spus cum a scris doamna gabriela mai sus ca are decat acel contract
bine si doar un exemplar
eu intrebam desigur ca na eram si eu suspicios
ma gandeam doar sa nu fi vandut cu celelalte contracte sau pe parcursul vietii mamei sale sa o fi pacalit careva
nedeclarat saau neintabulat sau pe viitor sa vanda :)
sa nu crede-ti ca intreb doar de dragu suspiciunilor si nestintei
dar in familie am un caz in care un frate de al bunicii a fost prostit in timpu vietii de o notara si bunicamea a facut susceasiunea fara sa stie ca e vandut si acum e in judecata
plus ce va spuneam cu exemplarele am avut surpriza sa patesc ca la o vanzare nerealizata vanzatorul sa spuna la fel si cand i-am spus ca nu semnez sa scototcit prin buzunare si hop au mai aparut 2 exemplare :stunned:
actele pe care le poseda vanzatorul ca sa nu ma exprim iar gresit
cv vanzare cumparare din anu 1996 1 exemplar
BLOCU ESTE DIN 1984 SI vanzatorul este al 3 lea
cert mostenitor cert deces
cadastru intabulare facut recent
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2008
mariuscilin, utilizator

Alte discuții în legătură

Cumpărare teren cu posibili moștenitori. În ce măsură mă poate afecta acest lucru? cristienos cristienos Buna ziua, am cumparat recent in acest an, de la persoana X un teren intravilan, in judetul Giurgiu, Terenul este intravilan, situat intre case, in ... (vezi toată discuția)
Ajutor istoric imobil la cumparare am nevoie de raspuns mariuscilin mariuscilin buna seara sunt intro situatie cam disperata vreau sa cumpar o garsoniera am gasit ne-am inteles la pret am facut la notar cerere de autentificare la urgenta ... (vezi toată discuția)
Cadastru ? zatara zatara Salutare! Poate ca ar fi trebuit sa stiu raspunsurile, dar uite ca nu stiu, asa ca intreb. Cu ceva timp in urma am cumparat, in graba, un teren intravilan ... (vezi toată discuția)