Forum Discuţii juridice Executare silită actualizarea unei sume cu rata inflatiei retroactiv
Discuție deschisă în Executare silită

actualizarea unei sume cu rata inflatiei retroactiv

buna!In urma unui proces pentru despagubiri civile pentru vatamare corporala din culpa,am primit o hotarare judecatoreasca in care s-au acordat despagubirile retroactiv pe durata procesului.Au motivat ca restul despagubirilor civile lunare pe anii anteriori pot fi obtinuti cu o hotarare judecatoreasca pe care o detin din anul 1993,deoarece ei nu pot sa emita o noua hotarare judecatoreasca,daca in speta exista deja o hotarare judecatoreasca.Se spune mai departe,ca executorul judecatoresc poate reactualiza despagubirea acordata in anul 1993 cu rata inflatiei.Daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este formula de calcul pentru actualizarea despagubirilor civile cu rata inflatiei,o rog sa o faca.Eu am calculat cu urmatoarea formula:suma de actualizat inmultita cu rata inflatiei de pe anul 1993 am impartit-o la 100 si suma rezultata am adunat-o cu suma de actualizat.Suma rezultata am inmultit-o cu rata inflatiei din 1994,am impartit la 100 si am adunat-o iar cu suma rezultata dupa primul an de actualizare...si tot asa pana in 2011.Nu stiu sigur daca este corect,deoarece am fost la un executor judecatoresc ,care spune ca a angajat un expert,si in urma calculelor expertului a rezultat o suma de 14 ori mai mica decat a iesit la calculele mele.M-a mirat foarte mult acest lucru,deoarece am intrebat de mai multe ori cat este suma calculata de expert,si executorul judecatoresc tot se prefacea ca rasfoieste actele ca sa-mi abata atentia de la intrebare.Dupa aproximativ cinci minute,fara sa-mi spuna suma calculata a venit langa mine si mi-a dat o cerere tip necompletata si mi-a cerut sa o semnez.Am refuzat sa semnez,si am insistat sa-mi spuna suma calculata de el,si cand mi-a spus-o am considerat ca incearca sa ma insele si am retras toate actele.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns competent si cu alte sfaturi pe care le considerati utile.Va multumesc!
Intrati pe site-ul Institutului National de Statistica unde gasiti formulelel de calcul si coeficientii de inflatie
[ link extern ]
cum se reactualizeaza o suma de bani cu rata inflatiei retroactiv din anul 1993 si pana in anul 2012?Daca imi raspundeti,va rog sa-mi dati un exemplu pe cel putin 2 ani.Cunosc tabelul cu indicii de inflatie si formulele de calcul de pe site ul [ link extern ] .
cum se actualizeaza o suma de bani cu rata inflatiei retroactiv din anul 1993 si pana in anul 2012?Daca imi raspundeti,va rog sa-mi dati un exemplu pe cel putin 2 ani.Cunosc tabelul cu indicii de inflatie si formulele de calcul de pe site ul [ link extern ] /... .
ceea ce nu inteleg este cum se actualizeaza pe doi ani retroactiv.Ori am gresit eu,ori a incercat executorul sa ma insele.
Buna ziua,

Vezi discutia mai veche de pe Forum la:
www.avocatnet.ro/content/for...

Desemenea, vezi si:

[ link extern ]

cit ar trebui sa platesc acum o sulta din 1980 daca atunci suma era de 18500